'Cinsel şiddet dürtülerden kaynaklanmaz'

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nin videosunda Ayça Damgacı, Berrak Tüzünataç, Ceren Moray, Esra Dermancıoğlu, Hasibe Eren, Laçin Ceylan, Seyhan Arman ve Tülin Özen gibi isimler cinsel şiddetin ne olduğunu anlatıyor.

DUVAR – Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Türkiye’de cinsel şiddetin önlenmesi, azalması, konu ile ilgili toplumsal farkındalığın artması için bir video hazırladı.

“#ÖyleDeğilBöyle diyerek cinsel şiddete maruz bırakılanı suçlayan ve faili aklayan toplumsal algı ve yaklaşıma müdahale ediyoruz. Çünkü öğrenilen bir şiddet biçimi olan cinsel şiddet, ancak onu besleyen toplumsal algının dönüşmesiyle önlenebilir.” denilen projede Ayça Damgacı, Berrak Tüzünataç, Ceren Moray, Esra Dermancıoğlu, Hasibe Eren, Laçin Ceylan, Seyhan Arman ve Tülin Özen rol aldı.

Toplumun her kesimini çözümün bir parçası olmaya çağıran videoda cinsel şiddetin kontrol edilemeyen dürtülerden kaynaklanmadığı, güç ilişkileriyle ilgili olduğunun altı çiziliyor. Hayat tarzının cinsel şiddetin bahanesi olarak gösterilemeyeceği ve onay almanın önemini anlatan videoda şiddetin dilde başladığı ve normalleştiği de ifade ediliyor.