Ecem Balcı davasında ağır müebbet talebi

Geçen yıl öldürülen 17 yaşındaki Ecem Balcı'nın katil zanlısı için savcı ağırlaştırılmış müebbet talep etti. Baba Gökhan Balcı, "Bizi yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyorum. Kızımızı kaybettik, inşallah başka Ecemler olmaz" dedi.
17 yaşındaki Ecem Balcı, 18 Şubat 2018'de öldürülmüştü.

DUVAR – Kocaeli’nde öldürülen lise öğrencisi Ecem Balcı’nın katil zanlıların yargılandığı davada savcı tutuklu sanık Süleyman Kara için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Gölcük ilçesinde 18 Şubat 2018 yılında öldürülen ve cenazesi gömülü halde bulunan 17 yaşındaki lise öğrencisi Ecem Balcı cinayetine ilişkin biri tutuklu 6 kişinin yargılandığı dava Kocaeli 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Balcı’yı tasarlayarak kasten öldürmekten tutuklu yargılanan Süleyman Kara ile “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçlarından tutuksuz yargılanan beş kişi katıldı. Baba Gökhan Balcı ve avukatı da duruşmada hazır bulundu.

SAVCI: TASARLAMA ŞARTLARI OLUŞMADI

Kimlik tespitlerinin ardından duruşmada ilk olarak Balcı’nın ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumunca (ATK) gönderilen rapor okundu. Ardından savunma yapan Balcı Ailesi Avukatı Aslıhan Şen, ATK raporunun sanığın anlatımlarını doğruladığını belirterek, tutuklu sanık Kara’nın da daha önce benzer ifadelerde bulunduğunu söyledi.

Savunmaları ardından esas hakkındaki mütalaasını veren iddia makamı tutuklu sanık Kara’nın, kasten öldürme suçunun “Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı” yapılması nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi. Sanığın ne zaman öldürme kararını verdiğinin kesin olarak tespit edilemediği için bu haliyle tasarlama şartlarının oluşmadığını belirten savcı, diğer tutuksuz sanıklardan N.K’nin, atılı “suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme” suçunu işlediğine dair cezalandırılmasına yeterli delil elde edilemediği için beraatinİ, K.A, R.Ö.Y, Y.K. ve İ.D’nin de “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 6’şar aydan 5’er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İddia makamının mütalaasının ardından beyanları alınan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları da tüm sanıkların indirim uygulanmaksızın üst sınırdan cezalandırılmasını istedi. İddia makamının esas hakkındaki mütalaaya ilişkin söz alan dava avukatları mütalaada, tasarlayarak öldürme olmadığı yönündeki gerekçeye katılmadıklarını söylediler.

Mahkeme heyeti duruşmaya verdiği kısa bir aranın ardından sanık avukatlarının üst kuruldan rapor alınması talebini, dosyaya yenilik katmayacağı sonucuna varıldığı gerekçesi ile reddederken sanık avukatların esas hakkında savunma için süre talebini kabul ederek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

BABA BALCI: İNŞALLAH BU  DAVA EMSAL OLUR

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan Baba Gökhan Balcı, “Kızımın katilinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını istiyorum. Diğerlerine de ceza kesileceği yönünde mütalaa var. İnşallah bu dava emsal olur. Bizi yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyorum. Kızımızı kaybettik, inşallah başka Ecemler olmaz.” diye konuştu.
Avukat Aslıhan Şen de “Sanık Kara’nın, ‘çocuğu öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsinin istendiğini dile getirerek, zaten bu cezanın istenmesini beklediklerini söyledi. (Kaynak: MA)