Kadınları aşağılayan okul müdürü TBMM gündeminde

İlköğretim okulu müdürü Şahin Özdemir, sosyal medya hesabından, "Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık" şeklinde paylaşım yaptı. Tepkiler karşısında söz konusu paylaşımı silen Özdemir açığa alındı.
Okul müdürü Özdemir, sosyal medya hesabından bu paylaşımı yaptı.

İZMİR- İzmir’in Karaburun ilçesi merkezindeki ilköğretim okulunun müdürü Şahin Özdemir, sosyal medya hesabında Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu iddia edilen bir sözü paylaştı. Paylaşımda, “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık” ifadeleri yer aldı. Müdür Özdemir, gelen tepkiler karşısında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı sildi.

Konunun basına yansımasıyla birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü, inceleme başlattı. İnceleme kapsamında müfettiş görevlendirilirken, söz konusu okul müdürünün de açığa alındığı belirtildi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu TBMM gündemine taşıdı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

‘EN HAFİF TABİRLE HADSİZLİKTİR!’

Geçmişte aynı paylaşımı yapanlar olduğunu hatırlatan CHP’li Bakan, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Çocuklarımızı emanet ettiğimiz ve okul müdürlüğü görevini yürüten bir eğitimcinin böyle bir paylaşımda bulunması en hafif tabirle hadsizliktir. Bu, etik olmamakla birlikte hem Anayasamız hem de Temel Eğitim Kanunu açısından suçtur. Halkı kin ve nefrete tahrik eden bu kişi hakkında derhal idari ve adli süreç başlatılmalıdır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda aynı içerikli paylaşımın, partinin çeşitli kademelerinde görev yapmakta olan hatta milletvekili adayı olan bazı AKP üyeleri ile Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ndeki Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Özcan tarafından yapıldığı da hâlâ hafızalardadır. Karaburun Belediye Başkanı’mız ve ilçe Kaymakamı’mız kadındır, bu paylaşım belediye başkanımız ve kaymakamımız nezdinde tüm dünya kadınlarına hakaret niteliğindedir. Bir kadının örtülü-örtüsüz olmasının bir önemi yoktur. Tüm kadınlar eşit yurttaştır, özgürdür, istedikleri gibi giyinirler ve bu hiç kimsenin ‘eleştiri’ konusu olmaz.”

CHP’Lİ Bakan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu:

1 – Söz konusu paylaşımı yapan okul müdürü Şahin Özdemir hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa ne aşamadadır? Başlatılmadıysa hangi gerekçeyle başlatılmamıştır?

2 – Anayasamıza ve Temel Eğitim Kanunu’na aykırı davranan okul müdürü hakkında hangi idari işlem yapılmıştır?

Söz konusu paylaşımın hem Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216’ncı maddesi olan “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ kapsamında değerlendirilebileceğinin hem de toplum tarafından asla kabul edilemeyecek vahim bir hadise olduğunun altını çizen CHP’li Bakan, Adalet Bakanı’na ise şu soruları sordu:

“Sosyal medya hesabından ‘Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık’ ifadelerini içeren paylaşım yapan Karaburun’un merkezindeki ilkokulun müdürü olan Şahin Özdemir hakkında adli bir süreç işlemekte midir?”

TCK 216 NEDİR?

TCK 216’ya göre; (1)Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (DUVAR)