Erdoğan'ın kadın üniversiteleri çağrısına kadınlardan yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de kadın üniversitelerin açılması konusunda başlattığı tartışmaya kadın haklarının önde gelen savunucuları da katıldı. Erdoğan'ın Japonya ziyaretinde gördüğü kadın üniversiteleri için "Türkiye'de benzer bir adım atılmalı" çıkışına kadın hakları savunucuları "Türkiye'yi geriye götürür" diyerek karşı çıkıyor.

DUVAR- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de kadın üniversiteleri tartışmasını gündeme taşımasının ardından önde gelen kadın hakları savunucuları Erdoğan’ın bu çıkışına yanıt verdi. Kadın hakları savunucuları, Erdoğan’ın kadın üniversitesi isteğinin 21’inci yüzyıla aykırı olduğunu, muhafazakâr kadınların bile bu üniversiteler gitmek istemeyeceğini belirterek Türkiye’de önceliğin eğitim sistemini düzeltmek olması gerektiğini savunuyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Japonya’da sadece kadınların eğitim gördüğü üniversiteler olduğunu belirterek, “Çok önemli bir şey. Türkiye de benzer bir adımı atmalı” dedi. Erdoğan, Türkiye dönüşünde de konuyu tekrarlayarak, bu kez YÖK’e seslendi ve gerekli adımların atılmasını talep etti.

TÜRKİYE’DE KARMA EĞİTİM VAR 

Prof. Fatmagül Berktay.

Türkiye, karma eğitimi benimsemiş bir ülke… 1973 yılında kabul edilen “Milli Eğitim Temel Kanunu”nun 15’inci maddesinde, “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir” ifadesi bulunuyor.

Dolayısıyla sayıları eskiye göre azalsa da yalnızca kadın ya da erkek öğrencilere eğitim veren liseler bulunuyor ancak cinsiyet ayrımına göre üniversite yok.

BERKTAY: TAMAMEN AYRIMCILIK BAŞKA BİR ANLAMI YOK

DW Türkçe’den Burcu Karataş’ın haberinde, Kadın hakları alanında çalışmalarıyla bilinen Prof. Fatmagül Berktay, kadın üniversitelerinin 19’uncu yüzyılda kurulduğunu, kurulma amacının da kadınların o dönemde üniversiteye alınmamaları olduğunu hatırlatıyor.

Berktay, “O zaman bu üniversiteler kadınların okuyabilmesi için bir olanaktı. Bugün 21. yüzyılda Türkiye’ye kadın üniversitesi kurmak tamamen ayrımcılık yapmak, başka bir anlamı da yok” diyor. Kadın üniversitelerinin kurulduğu yıllarda burada okuyan kadınların daha başarılı olduğu savının da bulunduğunu ifade ederek, “Bu gerekçe de ortadan kalktı, sınav sonuçlarına baktığınızda zaten kız çocukları daha başarılı” diye de ekliyor.

Prof. Berktay’a göre, Türkiye’de kadın üniversitesi kurmak abesle iştigal etmek demek. Eğitim kalitesinin Türkiye’de oldukça gerilediğini ifade ederek, “Bugün yapılması gereken akademik düzeyin düzeltilmesidir. Öğrenciler sebep-sonuç ilişkisi kuramıyor, neredeyse matematik bilmiyor. Bunlar varken YÖK’ü kadın üniversitesi gibi manasız fantezilerle uğraştırmamak gerekir” diyor.

DW Türkçe’den Burcu Karakaş’ın haberine göre, Fatmagül Berktay, kadın üniversitesi tartışmasının “pembe üniversite” tartışmasına kadar varabileceğinden, yani kanunda yer alan karma eğitim ilkesinin zarar görebileceğinden endişe duyuyor.

Zelal Ayman.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 4’üncü ve 8’inci öğrencileri arasında yaptığı Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirmesi (ABİDE) araştırmasının sonuçları, Türkiye’de eğitimin durumunu ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, Türkçe’de öğrencilerin sadece yüzde 7,2’sinin ileri düzeyde olduğu, yüzde 41’inin orta, yüzde 26,8’inin ise orta üstü düzeyde kaldığı belirlendi. Matematik testinde ise öğrencilerin yüzde 16,4’ünün temel altı, yüzde 36,6’sının temel, yüzde 32,8’inin orta, yüzde 11,3’ünün orta üstü ve yüzde 3’ünün ileri yeterlik düzeyinde bulunduğu tespit edildi.

AYMAN: HAREMLİK- SELAMLIK ANLAYIŞIYLA DİNDARLAŞMAYA NEDEN OLUR

Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği’nden Zelal Ayman da 21’inci yüzyılda olunduğu vurgusunu yaparak her hukuk devletinde kadın ve erkeklerin toplumsal hayatı aynı ortamlarda yaşayabilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Erdoğan’ın söyleminden nasıl bir üniversite tasavvur edildiğinin anlaşılmadığını dile getiren Ayman, “Nasıl yapılacağına dair ipucu yok. Kadın üniversitesi ile ne kastediliyor, hocalar kim olacak, nasıl eğitim yapılacak? Bunlarla ilgili hiçbir fikir yok” diye konuşuyor.

Ayman, siyasi iktidardan kadınların kazanılmış haklarıyla ilgili ifadeler duymak istediklerini belirtiyor. “Kadınlar bugün Türkiye’de nafaka düzenlemesi ile ilgili haber bekliyor. Kadın üniversitesi meselesi şu an için tali ve gereksiz bir konu” diyor. Türkiye’de hükümetin yeni bir nafaka düzenlemesi getireceği iddiaları üzerine kadın hakları savunucuları olası düzenlemenin kadınları mağdur edeceğini savunarak aylardır karşı kampanya yürütüyor.

Prof. Aksu Bora.

Zelal Ayman’a göre, “kadın üniversitesi” projesi “haremlik-selamlık” bir yaklaşım getirerek, Türkiye’nin daha da dindarlaşmasını sağlayabilir. “Oysa ki daha da sekülerleşmeliyiz. Kadın üniversitesi bizi geri götürür, ileri götürmez. Karma eğitimde, seküler ve eşitlikçe modelde ısrar edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diyor.

BORA: MUHAFAZAKÂR KADINLAR BİLE BU ÜNİVERSİTELERDE OKUMAK İSTEMEZ.  

Feminist akademisyen Prof. Aksu Bora da, kadınların eşit eğitim fırsatlarına sahip olamadıkları yıllarda açılan kadın üniversitelerinin 21. yüzyılda gündeme gelmesini “saçma” buluyor. “Nostalji bile denemez, fantazi” diyen Bora’ya göre, Türkiye’de muhafazakâr kadınlar da dahil hiçbir kadın bu tarz bir üniversitede okumayı istemez.

Kadın üniversitesi projesinin hayata geçse dahi yürümeyeceğini düşünen Aksu Bora, “Türkiye’de üniversite sistemi zaten parlak değildi, şimdi iyice kötü oldu. Elimizdeki üniversiteleri düzeltmek, üniversitelerden atılan akademisyenlere neler olduğuna bakmak varken kadın üniversitesinden bahsetmek absürt. Açsalar da çöküntü haline gelir, yürütülemez” diyor.