Londra'da lezbiyen çifte saldıran dört kişi gözaltında

Londra'da otobüste lezbiyen bir çifte saldıran dört kişi gözaltına alındı. Saldırıya siyasetçilerden kınama yağıyor. Başbakan Theresa May, 'kimsenin, nasıl biri olduğunu ve kimi sevdiğini saklama ihtiyacı hissetmemesi' gerektiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'nin başkenti Londra'da otobüste yolculuk yaptıkları sırada lezbiyen bir çifte saldıran dört genç gözaltına alındı. Londra polisi Met, yaşları 15 ve 18 arasında değişen dört gencin hırsızlık ve ağır hasara yol açacak şekilde fiziksel zarar vermek suçlamalarıyla sorgulandıklarını söyledi.

28 yaşındaki Melania Geymonat'ın kız arkadaşı Chris ile otobüste yolculuk yaptığı sırada gençler tarafından saldırıya uğradıklarını gösteren fotoğrafı sosyal medyada paylaşması, dünyanın dört bir yanından tepki gösterilmesine yol açmıştı.

Çift, lezbiyen olduklarını anlayan gençlerin zorla öpüşmeleri yönünde baskı uyguladığını ve cinsel içerikli fiziksel hakaretlerde bulunduklarını, direnmeleri üzerine de saldırıya uğradıklarını ve gasp edildiklerini açıklamıştı.

Olayın 30 Mayıs'ta Londra'nın kuzeyinde bulunan West Hampstead ve Camden arasındaki otobüste gerçekleştiğini belirten Melania Geymonat, BBC'ye yaptığı açıklamada cinsel kimliği nedeniyle daha önce sözlü olarak çok sayıda hakarete maruz kaldığını ancak hiç fiziksel olarak şiddet görmediğini söyledi.

'İŞE GİDEMİYORUM'

Aslen Uruguaylı bir doktor olan, şu an ise Ryanair havayolunda hostes olarak çalışan Melania Geymonat, saldırıya uğradığından beri işe gidemediğini söyledi.

Londra'nın kuzeyinde yaşayan Amerikalı Chris ise bu olay yüzünden kamu içinde sevgisini göstermekten uzak durmayacağını, eşcinsel olmaktan ötürü korku duymadığını söyledi. Chris, bu olaydan ötürü büyük öfke duyduğunu da ekledi.

Geymonat, saldırganlardan birinin İspanyolca konuştuğunu ancak diğerlerinin İngiliz aksanı olduğunu belirtti.

Met polisinin kayıtlarına göre homofobik nefret suçu 2014'te 1.488 iken 2018'de 2.308'e yükseldi.

MAY: KİMSE KİMİ SEVDİĞİNİ SAKLAMA İHTİYACI HİSSETMEMELİ

Saldırıya dair fotoğraf karesi sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşılırken İngiliz siyasetçiler de olaya tepki gösterdi. İngiltere Başbakanı Theresa May, saldırının 'mide bulandırıcı' olduğunu belirterek 'kimsenin, nasıl biri olduğunu ve kimi sevdiğini saklama ihtiyacı hissetmemesi' gerektiğini söyledi.

CORBYN: DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ

Ana muhalefet partisi lideri Jeremy Corbyn ise bu homofobik saldırıyı hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini belirterek hem çift ile hem de LGBT+ topluluğu ile katlanmak zorunda oldukları şeyler için dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han ise Londra'da LGBT+ topluluğuna yönelik nefret suçlarının hiçbir zaman hoş görülmeyeceğini ifade etti. (BBC Türkçe)