Kürtaj hakkının yasaklanmasına tepki: #youknowme hareketi büyüyor

ABD'de kürtaj hakkının Alabama, Georgia ve Missouri'de yasaklanmasına tepki olarak kadınların sosyal medyada başlattıkları #youknowme hareketi büyüyor. #metoo hareketini hatırlatan kampanyanın fitilini, kendi kürtaj hikâyesini anlatan sinema oyuncusu Busy Philipps yaktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- ABD'nin Alabama eyaletinde, kürtajın neredeyse tamamen yasaklanması sonrası, hamileliklerine son veren kadınlar, #youknowme (senbenitanıyorsun) etiketi altında hikâyelerini paylaşmaya başladı. 2017 yılındaki #metoo hareketini hatırlatan kampanya sinema oyuncusu Busy Philipps tarafından başlatıldı.

Philipps sosyal medya kullanıcılarından, kürtaj hikayelerini paylaşmalarını isteyen şu mesajı paylaştı:

"Dört kadından biri kürtaj yaptırdı. Birçok kişi kürtaj yaptıran tanıdıkları olmadığını söylese de #senbenitanıyorsun.

"O zaman başlayalım, Eğer sen de o dört kişiden biriysen, paylaş ve bu utanç algısını sonlandıralım. #senbenibiliyorsun etiketini kullan ve kendi gerçeğini paylaş."

KÜRTAJ HİKÂYELERİNİ PAYLAŞIYORLAR

Philipps'in Çarşamba günü yaptığı çağrı sonrası yüzlerce kullanıcı, kürtaj hikâyelerini etiket altında paylaşmaya başladı:

"19 yaşında üniversitedeydim ve doğum kontrol hapı da kullanıyordum. Kendimi fakirlik içinde bir yaşama mahkum etmemek için yapılması gerektiği söylenen her şeri yapıyordum. #senbenitanıyorsun."

"22 yaşındaydım, çok korkmuştum ve dengesiz bir ilişkiydi. Annemin yasını tutuyordum. Dizlerimin üzerine çökerek dua ettim ertesi gün. Pişman değilim. #senbenitanıyorsun."

Netflix'te bir programı olan Jameela Jamil de kürtaj hikayesini paylaşanlar arasındaydı:

"Verdiğim en iyi karardı. Hem benim hem de varlığına duygusal ve finansal olarak hazır olmadığım bebek için."

Neden #youknowme (senbenitanıyorsun) etiketi ?

Amerika'da kürtaj tartışmaları sürerken Busy Philipps geçen hafta kendi televizyon programında, kürtaj hikayesini anlatmıştı.

Philipps, "Belki şu anda oturduğun yerde, kürtaj yaptıran hiçbir kadın tanımadığını düşünüyorsun. Ama işte beni tanıyorsun. Ben 15 yaşında kürtaj yaptırdım" dedi ve gözyaşlarını tutmaya çalışarak devam etti:

"Bunu sana anlatıyorum çünkü bu ülkedeki genç kızlar ve kadınlar adına gerçekten çok korkuyorum.

"Bence hikayelerimizi daha çok paylaşmalı ve konuşmalıyız."

CORTEZ: KADINI KONTROL ETME ÇABASI

ABD siyasetinin yükselen yıldızları arasında sayılan Demokrat kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de Twitter'dan paylaştığı mesajda kürtaj yasaklarının "yalnızca kadının bedenini değil, cinselliğini de kontrol etmekle ilgili olduğunu" belirtti.

Kürtaj yasalarını yetkililerin kadına "sahip olma" çabası olarak niteleyen Ocasio-Cortez şöyle devam etti:

"Kürtaj bir kişinin kontrol etmesi gereken en temel şeyi - kendi bedenini - ele geçiren vahşi bir baskı türü. ABD'de radikal dinciler doğum kontrolünü sınırlamaktan kapsamlı cinsellik eğitimini yasaklamaya kadar çeşitli yöntemlerle kendi teolojileriniin dışına çıkan her türlü cinsellik fikrini yasaklama çabasındalar. Kadınlar kendi cinselliğini kontrol edebildiğinde, bu durum sağ ideolojinin temelindeki unsuru tehdit ediyor: Ataerkilliği. " (Kaynak: BBC Türkçe)