Öldürülen feminist gazeteci için adalet talebi

Afganistan'da öldürülen feminist gazeteci Mina Mangal için toplumun çeşitli kesimlerinden adalet çağrısı yapılıyor. Mangal, Kabil'de sokak ortasında motosikletli iki kişi tarafından göğsünden vurularak öldürülmüştü.
Mina Mangal.

DUVAR- Afganistan’ın başkenti Kabil’de öldürülen feminist gazeteci Mina Mangal için ülkedeki politikacılar ve kadın hakları savunucuları adalet çağrıları yapıyor. Mangal cumartesi günü işe gitmek üzere araç beklerken yakın mesafeden vurularak öldürülmüştü.

Ülkenin önde gelen kadın hakları savunucularından Wazhma Frogh, Mangal’ın Facebook hesabından ölüm tehditleri aldığını paylaştığını söyledi. Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah, Mangal’ın katillerinin yakalanacağı sözünü verdi. Cinayetin nedeni henüz bilinmiyor ancak soruşturma aile anlaşmazlıklarını da dışlamıyor.

POLİS AİLE İÇİ ŞİDDETTEN ŞÜPHELENİYOR

Afganistan İçişleri Bakanlığı Mangal’ın Afgan meclisinde kültür işleri komisyonuna danışmanlık yaptığı, işine giderken yerel saatle 07.20’de vurulduğunu açıkladı. Ülkenin Anayasa Mahkemesi, sivil toplum kuruluşları cinayetle ilgili ciddi bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu. Savcılık sözcüsü Mangal’ın ev içi şiddet nedeniyle şikayette bulunduktan sonra eşinden iki yıl önce ayrıldığını açıkladı. Aile içi şiddet mahkemesine giden dava daha sonra düşürülmüştü. Magal’ın ailesi kızlarının dava kararına karşı çıkıyordu.

‘BİR KADIN, SOKAK ORTASINDA GÜPEGÜNDÜZ ÖLDÜRÜLDÜ’

Mangal’ın ölümünden bu yana ülkedeki sosyal medya hesaplarından kadınlara karşı şiddet oranı tartışılıyor. Afganistan’da kadınlara karşı cinayetlerin genellikle gündüz saatlerinde kentin kabalalık noktalarında işlendiği de paylaşıldı.

Frogh “Bir kadın, bir erkek onun ölmeyi hak ettiğini düşündüğü için güpegündüz öldürüldü” dedi. (Kaynak: BBC Türkçe)