Çocuk istismarını protesto ettiği için gözaltına alınan kadın serbest

Taksim'de çocuk istismarını protesto ettiği için gözaltına alınan Yasemin Babat Kayan serbest bırakıldı. Serbest bırakılan Kayan, polislere "istismara karşı durmak suçsa bunu göze alarak geldim" dedi.

DUVAR – İstanbul Küçükçekmece’de, 5 yaşındaki bir çocuğun istismara maruz kalmasını Taksim Meydanı’nda oturma eylemi yaparak protesto eden ve gözaltına alınan Yasemin Babat Kayan, serbest bırakıldı.

Küçükçekmece’ye bağlı Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşındaki bir çocuğun önceki gün cinsel istismara maruz kalmasını protesto etmek isteyen Yasemin Babat Kayan, Taksim Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde oturma eylemi başlattı. Çocuklara yönelik cinsel istismarın sona ermesi, yetkililerin gerekli önlemleri alması talebiyle oturma eylemi yapan Kayan, bir anne olarak bu tür durumlara artık dayanamadığını söyledi. Kayan, “Artık tahammül edemiyorum. Çocuk istismarına artık tahammül edemiyorum” dedi.

‘İSTİSMARA KARŞI DURMAK SUÇSA, BUNU GÖZE ALARAK GELDİM’

MA’nın haberine göre, eylemi sırasında sık sık “İstismara hayır” sloganı atan Kayan’ın çevresi bir süre sonra saran polis ekipleri, Taksim’de eylem yapılmasının yasak olduğunu söyledi. Kayan, polislere yasa dışı bir şey yapmadığını ifade ederek, “Ben artık çocuğum için kaygılanmak istemiyorum. Çocuklar için kaygılanmak istemiyorum. Her gün aynı haberlerle uyanmak istemiyorum. Artık çocuk istismarının son bulmasını istiyorum. Eğer bir anne olarak çocuk istismarına karşı durmak suçsa, ben bunu göze alarak geldim. Sözüm ona dün 23 Nisan Çocuk Bayramı’ydı. Dün bir çocuk bayramını yaşayamadı, tecavüze uğradı. Şu anda hastanede yoğun bakımda” dedi.

‘ARTIK ÇOCUKLARIMIZ ÇOCUKLUĞUNU YAŞASIN’

Kayan, şöyle devam etti: “Eğer bunlar dinde varsa, eğer bu Müslümanlıksa ben bu dinden çıkarım. Artık insan gibi yaşamak istiyorum. Çocuklarımızın güvence alınmasını istiyorum. Cumhurbaşkanları, belediye başkanları, bakanlar, savcılar, hakimler yetkili kim varsa, bütün işinizi gücünüzü bırakın çocuklarımız 23 Nisan’da bayramını kutlasın diye uğraşın. Lütfen bunun için birazcık mücadele edin. Artık çocuklarımız çocukluğunu yaşasın.”

Polisler ise, eylemini sonlandırmaması halinde kendisini gözaltına alacaklarını söyledi. Eylemini devam ettireceğini söylemesi üzerine gözaltına alınan Kayan, Beyoğlu Polis Karakolu’na götürüldü. Kayan’ın bir süre sonra serbest bırakıldı. (Kaynak: MA)