Kadıköy’de 21 mahallenin 12’sini kadınlar yönetiyor  

Yerel seçimlerin ardından Kadıköy'de kadın muhtar sayısı arttı. 2 mahallenin daha yönetimini kadınlar devraldı.

DUVAR – 31 Mart Yerel Seçimleriyle birlikte Kadıköy’ün mahallelerinde kadın muhtarlarda artış yaşandı. Kadıköy’ün 12 mahallesini kadınlar, 9 mahallesini erkekler yönetiyor.  Kadıköy’ün 21 mahallesinde geçen dönem 11 mahallenin erkek, 10 mahallenin kadın muhtarı bulunuyordu.

ÜÇ MAHALLEDE DEĞİŞİKLİK

Gazete Kadıköy’ün haberine göre, ilçenin 18 mahallesinin muhtarları oyların çoğunluğunu alarak yeniden seçildi, üç mahallede ise değişiklik oldu. Fenerbahçe mahalle muhtarı Serap Alp Bilir emekli olup aday olmayınca yarışı bir başka kadın aday Tuba Aldeniz kazandı. Koşuyolu muhtarı Taşkın Tuna ise rakibi Eylem Bilir’den az oy alarak muhtarlık görevini devretti. Yine Rasimpaşa mahalle muhtarı Okan Allüşoğlu da babasından sonra bu tarihi mahalleye uzun zamandır muhtarlık ediyordu fakat Yeldeğirmenlilerin tercihi de kadın adaydan yana oldu. Seçim dönemi yoğun bir çalışma kampanyası yürüten Sultan Aksu Kütük oyların çoğunluğunu alarak Rasimpaşa mahallesinin yeni muhtarı oldu.

Caferağa Mahallesi’nde, opera sanatçısı, yazar, bankacı, karikatürist, mühendis, avukat ve mimardan oluşan “İhtiyar Heyeti” ile dikkati çeken Zeynep Ayman ise 3. kez güven tazeledi. İhtiyar Heyeti yerine Moda Mahalle Meclisi ifadesini kullanan ekipte, opera sanatçısı ve yazar Anais Martin, bankacı Aslıhan Emek, yazar ve çevre bilimci Buket Uzuner, yazar ve karikatürist İzel Rozental, elektrik-elektronik mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Yorgo İstefanopulos, avukat Mehmet Selami Ayalp ve mimar Mehmet Bozkurt yer alıyor.

SEÇİM ÇÖPLERİNİ TOPLADILAR

Rasimpaşa mahalle muhtarı Sultan Aksu Kütük ve ekibinin seçilir seçilmez ilk işi, seçim dönemi mahallede yaratılan kirliliği temizlemek oldu. “Yaşanabilir bir mahalle hayali ile yola çıktık. Şimdi başlıyoruz. Kampanyamız boyunca dağıttığımız broşürlerimizi, hep beraber topluyoruz. Sokaklarımızı temizliyoruz.” diyen yeni muhtar ve çalışma arkadaşları 3 Nisan’da tüm mahalleyi temizledi.

Kadıköy’ün mahallelerinde 5 yıl boyunca muhtarlık görevini yürütecek isimler şöyle:

Acıbadem / Ersoy Uğur
Bostancı / Yener Coşkun
Caddebostan / Nihal Cengiz
Caferağa / Zeynep Ayman
Dumlupınar / Ahmet Gediz
Eğitim / Sebahattin Güven
Erenköy / Necla Alpüstün
Fenerbahçe / Tuba Aldeniz
Feneryolu / İbrahim Aktaş
Fikirtepe / Halil Erdoğan
Göztepe / Bayram Uysal
Hasanpaşa / Ali Ekşi
Koşuyolu / Eylem Bilir
Kozyatağı / Pelin Şen
Merdivenköy / Nazan Gürkan
19 Mayıs / Soner Arafal
Osmanağa / Serap Tuncer
Rasimpaşa / Sultan Aksu Kütük
Sahrayıcedid / Seval Özkan
Suadiye / Emel Perk
Zühtüpaşa / Harika Develioğlu