Türkiye'de 3 yılda 932 kadın öldürüldü

Polis Akademisi istatistiklerine göre en çok kadın cinayeti İstanbul, Ankara ve İzmir'de işlendi. Kadınların yüzde 72,8'i konut ve metruk binalarda, yüzde 15'i ise sokak ortasında öldürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Polis verilerine göre Türkiye'de her yaştan kadın cinayetlerin hedefi oluyor.

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan 'Dünya ve Türkiye'de Kadın Cinayetleri 2016-2017-2018 Verileri ve Analizler' raporu yayınlandı.

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak koordinesinde, Doç.Dr. Coşkun Taştan ve Araştırma Görevlisi Aslıhan Küçüker Yıldız tarafından hazırlanan ve 46 sayfadan oluşan raporda, istatistiki bilgiler yer aldı.

Rapora göre, Türkiye'de son 3 yılda 932 kadın öldürüldü. En çok cinayet İstanbul, Ankara ve İzmir'de işlenirken, faillerin ve maktullerin yüzde 46'sının ilkokul mezunu olduğu belirlendi.

Kadın cinayetlerinin yarısından fazlası ateşli silahlarla işlendi. Bu silahların yüzde 83'ünün ruhsatsız olduğu belirlendi. Bu rakamı yüzde 31,9 ile kesici ve delici aletler takip etti.

Kadın cinayetlerinin 72,8'i konut ve metruk binalarda, yüzde 15'i ise sokak ortasında işlendi.

Yaş ortalamaları ise her yaşta kadının hedef alındığını ortaya koydu.

EN FAZLA CİNAYET CUMA GÜNÜ İŞLENDİ

Rapordaki verilere göre erkek şiddeti sonucu öldürülen her dört kadından biri 26-35 yaş aralığında. Son 3 yıldaki cinayetlerde en yaşlı kadın 88, en genci ise henüz bir yaşına bile basmamış bir bebek oldu.

Rapora göre, kadın cinayetleri en çok cuma günleri işlendi.

Perşembe ve pazartesi takip eden günler olurken, eylül ve aralık ise kadın cinayetlerinin en yoğun işlendiği aylar olarak raporda öne çıktı.

(ANKARA-AA)