Mart’ta 22 kadın öldürüldü

Erkekler, 2019’un üçüncü ayında en az 22 kadını öldürdü, iki kadını da öldürmeye teşebbüs etti. Altı kadına tecavüz eden erkekler, en az yedi kadını da taciz etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 2019'un Mart ayında erkekler, 22 kadını öldürdü, en az 20 kadını yaraladı, 6 kadına tecavüz etti, en az yedi kadını taciz, sekiz kız çocuğunu da istismar etti. Erkekler, en az 22 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Bianet’ten Evrim Kepenek tarafından hazırlanan Erkek Şiddeti Çetelesi’nde yer alan veriler şöyle:

Erkekler 2019’un üçüncü ayında sekiz kız çocuğunu istismar etti, en az 20 kadını da yaraladı. Erkekler, en az 22 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Ayrıca erkekler, iki kadını öldürmeye teşebbüs etti ( Adana-Ankara). İstanbul ve Ankara’da iki kadın şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.

Erkekler, Samsun ve İstanbul’da iki kadını öldürmekle tehdit etti. Antalya’da 14 yıl önce gerçekleşen kadın cinayetinin faili, Mart 2019’da tespit edildi. Antalya’da bir kadın intihar girişiminde bulundu (İntihardan vazgeçirilen M.U. üç ay önce kendisine tecavüz eden erkeğin serbest bırakılması sebebiyle intihar girişiminde bulunduğunu söyledi).

CİNAYET

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Mart 2019’da en az 22 kadını öldürdü. Erkekler, geçen yıl aynı ay, 14 kadını öldürmüştü.

Öldürülen kadınların isimleri

Arzu Ö., Ayşe D., Ayşe K., Ayyuş Ç., Deniz E., Dilek A., E.Ç, F.Y, Fatma E., Fatma Ş., K.L, Leyla E., Mine T., Müslime B. , Nesrin B., Nihal I., Özlem S., Rabia K., Saadet K., Seher P., Sibel B., Zeynep Ö.

Cinayetlerin işlendiği iller

Antalya (1), Antep (1), Aydın (2), Bursa (1), Dersim (1), Erzurum (1), İstanbul (5), İzmir(3), Kocaeli (1), Konya (1), Mersin (2), Sakarya (1), Tokat (1), Trabzon (1).

Kadınların yüzde 36'sı ayrımak istediği/barışmak istemediği için öldürüldü.

Erkekler altı kadını “ayrılmak/boşanmak istediği” için, bir kadını da “kıskançlık” bahanesiyle öldürdü. Erkekler, iki kadını, kızları boşanmak istediği için öldürdü. Erkeklerin 13 kadını öldürme “bahane”si basına yansımadı.

Cinayetlerin yüzde 40 kamusal alanda işlendi.

Erkekler, dokuz kadını kamusal alanda (üç trafikte araç seyir haldeyken, bir çocuk parkı, bir okul, bir metruk bina, üç sokak, bir iş yeri) öldürdü. Erkekler, 11 kadını evde öldürdü. İki kadının nerede öldürüldüğü basına yansımadı.

Dokuz kadını kocası, iki kadını damadı, bir kadını ablasının kocası, iki kadını sevgilisi, iki kadını eski kocası, bir kadını iş yerinden arkadaşı, bir kadını da çocuğuyla aynı okulda okuyan öğrencinin velisi öldürdü. Bir kadını oğlu öldürdü. Üç kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler 14 kadını av tüfeği-tabanca gibi ateşli silahlarla, bir kadını bıçakla, bir kadını hem bıçak hem silahla öldürdü. Erkekler bir kadını bezbol sopasıyla kafasına vurarak, bir kadını tahtayla kafasına vurarak öldürdü. Erkekler, iki kadını boğarak (birini zincirle birini elle boğarak) bir kadını da araçla sürükleyerek öldürdü. Erkekler bir kadını da balkondan atarak öldürdü.

ÇOCUK CİNAYETİ 

Erkekler Mart’ta iki çocuğu öldürdü. Öldürülen çocuklardan birini babası, birini de erkek kuzeni öldürdü.

Tunceli (1), Kırklareli (1)

TECAVÜZ

Erkekler, Mart’ta en az altı kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bu sekizdi.

Tecavüzlerin, beşi evde biri araçta gerçekleşti.  Erkekler, üç kadına tecavüz girişiminde bulundu. Tecavüz girişimleri, Giresun, İstanbul ve Kocaeli’nde gerçekleşti.

Kadınlara tecavüz edenlerden biri ağabeyi, biri sosyal medyada tanıştığı bir erkek, ikisi sevgilisiydi. Bir kadına tecavüz edenler ise tanımadığı dört erkekti.

Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri, zihinsel engelleydi.  En az iki vakada erkekler, kadınlara tecavüz ettikten sonra gasp etti.

TECAVÜZÜN GERÇEKLEŞTİĞİ İLLER 

Aydın (1), Eskişehir (1), Kayseri (1), İstanbul (1), İzmir (1), Zonguldak (1)

Seks işçiliğine zorlama

Erkekler, Mart’ta 22 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay, bu sayı 10’du. Mart 2019’da seks işçiliğine zorlanan kadınlardan 10’u Türkiye vatandaşı değildi.

Kadınların, seks işçiliğine zorlandığı iller

Çanakkale (8), Düzce (12), Tekirdağ (2).

TACİZ

Mart’ta erkekler en az yedi kadını taciz etti. Tacizlerden biri, sözle, biri cep telefonuna cinsel içerikli mesajlar atarak, beşi de fiziksel temasla gerçekleşti.

Tacizlerin yaşandığı kentler

Ankara (1), Ardahan (1), Bursa (1), İstanbul (1), İzmir (1), Konya (1), Maraş (1).

Kadınlardan birini hastanede birlikte çalıştığı hastane yöneticisi, birini müşterisi olduğu kurye, birden fazlasını öğrenci yurdu yöneticisi üç erkek, birini otobüs aynı otobüste yolculuk ettiği başka bir yolcu, en az bir kadını üniversite rektörü taciz etti. Bir kadını belediye çalışanı erkekler, bir kadını da tanımadığı bir erkek taciz etti.

Erkeklerin taciz ettiği kadınlardan biri zihinsel engelliydi.

İSTİSMAR

Erkekler, Mart’ta en az sekiz kız çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 39'du. Kız çocuklarından birini babası, birini aynı köyden akrabaları, birini esnaf, ikisini sosyal medya tanıştığı erkekler, üçünü de tanımadığı erkekler istismar etti.

İstismarlardan birini rehber öğretmen, ikisini çocuğun ailesi ortaya çıkardı. Bir istismar vakası çocuğun hamile olduğunun anlaşılmasıyla ortaya çıktı.

YARALAMA

Erkekler, Mart’ta en az 20 kadına şiddet uyguladı, yaraladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 46 idi.

13 kadını kocası/dini nikâhlı kocası yaraladı. Üç kadını sevgilisi, üç kadını eğlenmeye gittikleri mekânın görevlileri, bir kadını çalıştığı mağazaya gelen müşteri yaraladı.