'Flormar’ın yiğit kadınları yenilmediler'

Flormar'da 297 gündür direnen işçiler işverenin teklifini kabul ederek eylemi sona erdirdi. Sendikalaştıkları için işten atılan işçiler kıdem ve ihbar tazminatlarını alacak. İşçilere 4+12 maaş bekleme ve sendikal tazminat ödenecek. Direnişin sonlanmasının ardından Petrol-İş Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Mesut Tekik, “Burada asla bir yenilgi psikolojisi yok. Petrol-İş ve dostları ile Flormar’ın yiğit kadınları asla yenilmediler." açıklaması yaptı.
(Fotoğraf: Evrensel)

DUVAR – Petrol-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Flormar işçileri direnişinin 297. gününde işverenle anlaşma sağladı. Flormar işçileri, bugün itibariyle direnişe son verdi.

Flormar yönetimi 6 Mart günü Petrol-İş Sendikası’na teklif gönderdi. 7 Mart’ta direnişteki işçilerle teklifi değerlendiren sendika yönetimi direnişçi işçilerle oylama yaptı. İşçiler, oy çokluğuyla teklifin kabul edilmesine karar verdi.

Kabul edilen teklife göre; işçiler; kıdem ve ihbar tazminatlarını alacak. İşçilere 4+12 maaş bekleme ve sendikal tazminat ödenecek. İş Kanununun 25/2 maddesinden çıkartılan işçiler başta olmak üzere çıkarılma maddeleri 18. madde olarak değiştirilecek ve işçiler çalışmadıkları 10 ay boyunda işsizlik maaşı alabilecek. Sendika yönetimi bugün saat 13.00’te düzenleyeceği 8 Mart buluşmasında anlaşmaya ilişkin açıklama yapacak.

Kocaeli Gebze Organize Sanayi içerisinde bulunan Flormar fabrikasından, Petrol-İş sendikasında örgütlendikleri için atılan 132 işçinin direnişi 297. gününde varılan anlaşma ile sona erdi. Anlaşma gereği işçilere, kıdem ve ihbar tazminatlarının yanı sıra 16 maaş kötü niyet tazminatı ödenecek. Ayrıca iş kanununun 25/2 maddesine göre işten atılan işçiler başta olmak üzere çıkarılma maddeleri 18. madde olarak değiştirilerek, alamadıkları işsizli maaşlarını da alabilecekler. Yapılan açıklamada hukuksal ve sendikal mücadelenin süreceği vurgusu yapıldı.

TAZMİNATLARIMIZI ALARAK DİRENİŞE SON VERELİM

Direnişin sonlanmasının ardından Gebze Aşkı Mahal Düğün salonunda yapılan açıklamada duygulu anlar yaşandı. Burada konuşan Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, Flormar yönetiminin sunduğu teklifi kapalı oylama yaparak işçilerin onayına sunduklarını ifade etti. Yapılan oylamadan “haklarımızı ve tazminatlarımızı alarak bu eyleme son verelim kararı” kararı çıktığını aktaran Akyüz, direnişin 298. gün itibariyle sonlandırıldığını duyurdu.

‘MÜCADELE DEVAM EDECEK’

“Sendikal mücadelemiz devam edecek” diyen Akyüz konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Direnişteki işçiler, 297 gün bir aile oldular, bir arada çalıştılar, bir arada oturdular, çileyi birlikte çektiler, bu nokta itibariyle ayrılmak öyle kolay değil. Bu yüzden bu işin hem duygusal hem de onursal boyutu vardır. Kim nereye çekerse çeksin, bu eylemin sonucu zaferdir. Neden zaferdir? Çünkü her türlü zorlu koşullara ve şartlara rağmen 297 gün direnilmiş, mücadele verilmiştir.”

Direnişin pek çok kesim tarafından sahiplenildiğine dikkat çeken Petrol-İş Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Mesut Tekik, “Burada asla bir yenilgi psikolojisi yok. Petrol-İş ve dostları ile Flormar’ın yiğit kadınları asla yenilmediler. Bütün kuşatma, yalnızlaştırma çabalarına rağmen bu direniş kadın eksenli büyümeye ve tüm Türkiye’deki kadınlara, sınıf hareketine umut olmaya devam etti. Flormar’ın yiğit kadınları, sendikal ve hukuksal mücadelemiz sürecek. Flormar’a Petrol-İş’in ve işçi sınıfının bayrağı dikilene kadar bu mücadele devam edecek” dedi.

İŞÇİLERE TAZMİNATLARI ÖDENECEK

Kabul edilen teklife göre işçiler; kıdem ve ihbar tazminatlarını alacak. İşçilere 4+12 maaş bekleme ve sendikal tazminat ödenecek. İş Kanununun 25/2 maddesinden çıkartılan işçiler başta olmak üzere çıkarılma maddeleri 18. madde olarak değiştirilecek ve işçiler çalışmadıkları 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilecek. (Kaynak: Evrensel)