Kadın Meclisleri’nden 1 Mayıs mesajı: 'Eşitliği kazanacağız'

Kadın Meclisleri, 1 Mayıs mesajı yayımladı. Mesajda, “Kadınların ve tüm toplumun kurtuluşu için sömürüyü, işsizliği, şiddeti ve tüm eşitsizlikleri reddedeceğiz” denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kadın Meclisleri tarafından yayımlanan 1 Mayıs mesajında, “Yetkililerden önlem kelimesini her gün duyduk. Kadınlar, işçiler, işsizler, gençler, LGBTİQ'lar için ise hiç önlem duymadık. Sözde tam kapanma ile şimdi 1 Mayıs'ı karşılıyoruz” denildi.

Şiddete maruz kalan kadınlar için önlem alınmadığı belirtilen mesajda şu ifadeler yer aldı: 

“Kadınlar yanıbaşındaki erkeklerin şiddetinden kurtulmak için mücadele verirken şiddete karşı önleyici İstanbul Sözleşmesi’nden imza geri çekildi. Koronaya karşı önleyici aşı yapılmıyor. İşyerleri kapanan milyonlarca işçiye destek verilmiyor. “Tam kapanma” kararı alınıyor ama salgın altında işçiler çalıştırılıyor. Bizi şiddetle, işsizlikle, her türlü sömürüyle baş başa bırakanlar ne yapıyor? Onlar kendi iktidarlarının ve kendi ceplerini doldurmanın peşinde.” 

“Kendi yaşam biçimlerini dayattılar. Kadınlar ölmek pahasına eşit ve özgür yaşama mücadelesinden vazgeçmedi. İstanbul Sözleşmesi yerli ve milli değerlerimizi yok sayıyor dediler. Bunun için bu ülkenin yurttaşı LGBTİQ+’ları nefretle hedef haline getirdiler. Bu ülkenin neredeyse bütün meydanlarında gökkuşağı bayrağı dalgalandırdık. Şimdi pandemi önlemi bahanesiyle toplumun yaşam tarzına müdahale etmeye çalışıyorlar. Ancak toplum iktidarın açıklamalarıyla, aldığı kararlarla geriye dönmez.”

“Eşitsizliği bütün toplum görüyor. Biz de eşitsizliğe karşı topyekün bir mücadele veriyoruz. Kadınları yaşadığı sorunlara karşı verdiğimiz mücadeleyi giderek güçlendiriyoruz. Toplumu ilgilendiren hiçbir sorunu mücadelemizden ayrı görmüyoruz. 1 Mayıs’ta ve her gün biz bu zamana kadar yükselttiğimiz mücadelemizi her defasında daha ileriye taşıyacağız. Eşitliği kazanacağız.” (HABER MERKEZİ)