Kadın cezaevinde isyan ve çeteler arası çatışma: 41 mahkum öldü

Honduras'taki kadın hapishanesinde çıkan isyan ve Mara Salvatrucha ile Barrio 18 çeteleri arasındaki çatışmada 25 mahkum yakılarak, 16 mahkum ise silahla öldürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Orta Amerika ülkesi Honduras'taki bir kadın hapishanesinde çıkan isyan ve Mara Salvatrucha ile Barrio 18 çeteleri arasında çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre 41 kadın mahkum hayatını kaybetti.

AA'nın Honduras gazetesi La Prensa'dan aktardığına göre, başkent Tegucigalpa'ya bağlı Tamara kasabasındaki kadınlar cezaevinde isyan ve çatışma çıktı.

Olaylarda 25 kadın yakılarak, 16 kadın ise silahla öldürüldü.

Mara Salvatrucha ve Barrio 18 çeteleri arasında çıkan kavga nedeniyle hapishane çevresine çok sayıda güvenlik gücü sevk edildi.

Güvenlik Bakanı Yardımcısı Julissa Villanueva, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, cezaevinde "acil durum" ilan edildiğini belirterek, "Tamara kadın hapishanesine en sert şekilde müdahale emrini verdim. Bu cezaevindeki eylemlere ve başıboşluğa müsamaha göstermeyeceğiz. İtfaiye, polis ve asker eşliğinde en hızlı şekilde duruma el konuluyor." ifadesini kullandı.

Öte yandan Tegucigalpa'ya yaklaşık 300 kilometre mesafedeki IIama Cezaevinde de silahlı çatışmaların yaşandığı ve polisin olaylara müdahale ettiği bilgisi paylaşıldı. (HABER MERKEZİ)