Kadıköy'de açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşü 'Covid-19 salgını' gerekçesiyle yasaklandı

Kadıköy Kaymakamlığı "Toplumun salgından korunması, salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği" gerekçesiyle açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasakladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- "Bazı grupların İskele Meydanı'nda eylem çağrılarının olduğunu" belirten İstanbul Kadıköy Kaymakamlığı, korona virüsü salgınını gerekçe gösterip ilçede tüm toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını duyurdu.

Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı sivil toplum kuruluşları ve toplulukların sosyal medya yoluyla 1 Nisan saat 17.00'de Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanma çağrıları yaptıkları belirtildi. İstanbul'un, "Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller" arasında olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bu itibarla ilçemizde yapılmak istenen toplanmanın, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç Maddesine istinaden Kaymakamlığımızca idaremizde bulunan tüm açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşü yasaklanmıştır."

BOĞAZİÇİLİLER EYLEM YAPACAKTI

Aylardır hocalarıyla birlikte, Melih Bulu'nun okullarına rektör olarak atanmasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, bugün (1 Nisan) Kadıköy'de eylem çağrısı yapmıştı. Öğrenciler çağrılarında "Meşru olmayan kayyumlara, polis şiddetine, korku rejimlerine karşı omuz omuza durmak için, hukuksuz kararları kabul etmiyoruz demek için 1 Nisan'da Kadıköy'de; Anıl ve Şilan'ın özgürlüğü için 2 Nisan'da Kartal Adliyesi önünde buluşuyoruz" demişti. (AA)