Kadıköy Boa Sahne kolları sıvadı: 11 yazar, 7 yönetmen ve 16 oyuncu kısa oyunlarıyla sahnede

Kadıköy Boa Sahne, 11 yazar, 7 yönetmen ve 16 oyuncunun gönüllü olarak bir araya geldiği kısa oyunlar projesini izleyicilerle buluşturuyor.  Boa Kısalar bugün Ebru Nihan Celkan’ın yazdığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği ve Cemal Toktaş ile Nergis Öztürk’ün oynadığı “#HEŞTEG” oyunu ile prömiyer yapacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tiyatro sanatçıları küresel salgının ekonomik ve psikolojik yükünü en çok çeken meslek gruplarının başında geliyor.  Bu süreçte Kadıköy Boa Sahne hayatta kalma çabasını üretime dönüştürüyor. "Böyle bir dönemde, tam da şimdiki zamanı paylaşmak ve anlatmak için yepyeni kısa oyunlarla seyircimizle buluşuyoruz" diyen Boa Sahne, 11 yazar, 7 yönetmen ve 16 oyuncunun gönüllü olarak bir araya geldiği kısa oyunlar projesini izleyicilerle buluşturuyor. 

Tasarım ekibi oldukça geniş olan projenin tasarımcısı Murat Mahmutyazıcıoğlu, danışmanı Kayhan Berkin, yapımcısı Gökhan Gürün, koordinatörü Cansu Canaslan.

Proje sorumlusu Kerim Urun, sahne ve kostüm tasarımcısı Meltem Çakmak, kreatif direktör Alper Kurbaloğlu, ses tasarımcısı Barış Hamarat, ışık tasarımcısı Osman Onur Can. Oyun ve prova fotoğrafları Aydan Çınar ve projenin sanat yönetmeni Aytekin Atabey. Oyunların İngilizce çevirileri ise Senem Cevher ve Necati Efe Dadak'a ait.

www.kadikoyboasahne.com’dan biletlerini alabileceğiniz Boa Kısalar bugün “#HEŞTEG” oyunu ile prömiyer yapacak.

PROGRAM

Ebru Nihan Celkan’ın yazdığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği ve Cemal Toktaş ile Nergis Öztürk’ün oynadığı “#HEŞTEG” 24, 25, 26 Şubat ve 8 Mart'ta; Emre Yüksel’in yazdığı, Kayhan Berkin’in yönettiği Erdem Kaynarca ile Melis İşiten’in oynadığı “Her Şeyin Her Şeyle Bir İlgisi Varmış Gibi Geliyor” 27, 28 Şubat ve 1 Mart'ta; Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği Görkem Kasal’ın oynadığı Lan! 2, 3, 4 Mart'ta; Meltem Yılmazkaya’nın yazdığı ve Serkan Altıntaş ile oynadığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği “Sarmal” 5, 6, 7 Mart'ta;  Alper Kurbaloğlu'nun yazdığı, Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun yönettiği, Gökhan Gürün'ün oynadığı "Neme Lazım" ise 9, 10, 11 Mart'ta 21:00'da dijital ortamda seyircisiyle buluşacak.

Çekimleri biten oyunların yanında provaları sürmekte olan oyunlar da şu şekilde: 

Erdi Işık’ın yazdığı, Kayhan Berkin’in yönettiği, Deniz Çakır’ın oynadığı “REC”. Aytekin Atabey’in yazdığı ve Serdar Orçin ile oynadığı, Emrah Eren’in yönettiği “Rahatlama Merkezi”, Özge Korkmaz’ın yazdığı Burçak Çöllü’nün yönettiği, Ceren Taşçı’nın oynadığı “Yoğurt Çorbası”, Aslı Ceren Bozatlı’nın yazdığı, Kayhan Berkin’in yönettiği “Zürafalar Yüzemez”, Günay Ertekin’in yazdığı, Bilge Emin’in yönettiği, Aslı Altaylar ve Yunus Emre Yıldırımer’in oynadığı “Yüzüklerimizden Kalan Son Kuruşumuzla”, Zeynep Kaçar’ın yazdığı, Senem Cevher’in yönettiği “Filiz” hazırlık aşamasında olan oyunlardır.

 

BOA KISALAR

#HEŞTEG

YAZAN: Ebru Nihan Celkan

YÖNETEN: Berfin Zenderlioğlu

OYNAYANLAR: Cemal Toktaş, Nergis Öztürk

ASİSTAN: Orkun C. İzan

ÖZET: Bir kadın ve bir aile süpermarkette karşılaşırlar.

TARİH: 24, 25, 26 Şubat, 8 Mart

SÜRE: 12:49

Her Şeyin Her Şeyle Bir İlgisi Varmış Gibi Geliyor

YAZAN: Emre Yüksel

YÖNETEN: Kayhan Berkin

OYNAYANLAR: Erdem Kaynarca, Melis İşiten

ASİSTAN: Dilara Melami

ÖZET: Kişisel tarihimizin yaşadığımız yerin tarihiyle bir ilgisi olabilir mi? Bir futbol maçı ya da bir yaz tatili hayatımızı ne kadar değiştirebilir? Her şeyin her şeyle bir ilgisi varmış gibi geliyor…

TARİH: 27, 28 Şubat, 1 Mart

SÜRE: 14:29

Lan!

YAZAN-YÖNETEN: Murat Mahmutyazıcıoğlu

OYNAYAN: Görkem Kasal

ASİSTAN: N. Ecem Kocatepe

ÖZET: Ferhat tutunduğu her şeyin yok olma kabusuyla uyanır ve ertesi sabah hatırlamak istemediği bir gece geçirir... Kısa ama acılı, komik ama kahkahasız bir gece...

TARİH: 2, 3, 4 Mart

SÜRE: 10:29

SARMAL

YAZAN: Meltem Yılmazkaya

YÖNETEN: Berfin Zenderlioğlu

OYNAYANLAR: Meltem Yılmazkaya, Serkan Altıntaş

ASİSTAN: Bengisu İspir

ÖZET: Evlilik iki insan arasındaki sözleşme. Bazılarımız zamanla kuralları tek tek iptal ettik. Aşk yerini alışkanlığa bıraktı. Pandemi dönemiyle birlikte, evde daha çok zaman geçirmek zorunda kalan çiftin yüzleşmesini konu ediyor “Sarmal”.

TARİH: 5, 6, 7 Mart

SÜRE: 20:10

Neme Lazım

YAZAN: Alper Kurbaloğlu

YÖNETEN: Murat Mahmutyazıcıoğlu

OYNAYAN: Gökhan Gürün

ASİSTAN: N. Eda Kavak

ÖZET: Taksim’den Şişli’ye tekinsiz sokakların ve saatlerin sahibi Samir, bir gün gergin, coşkulu, bol kavgalı bir takibe girişir...

TARİH: 9, 10, 11 Mart

SÜRE: 17:14

*REC

YAZAN: Erdi Işık

YÖNETEN: Kayhan Berkin

OYNAYAN: Deniz Çakır

ASİSTAN: Öyküm Işık

Yüzüklerimizden Kalan Son Kuruşumuzla…

YAZAN: Günay Ertekin

YÖNETEN: Bilge Emin

OYNAYANLAR: Aslı Altaylar, Yunus Emre Yıldırımer

ASİSTAN: N. Eda Kavak

ÖZET: Küresel ekonominin çöküşüyle dünyadaki birçok insan gibi yeni evli çiftimiz de bunalımın engin dalgaları arasında kaybolmuştur. İki ayrı karakter çaresizliklerini farklı şekilde yaşar; birbirlerinden kaçar, birbirlerine dayanır ama her şeye rağmen birlikte kalmaya çalışarak zorlu bir mücadele verirler. Ancak ekonomik sıkıntı dalga dalga üzerlerine geldikçe ne yüzüp kıyıya çıkmayı, ne yardım almayı ne de birbirlerine can simidi olmayı pek de başaramazlar… Onlar sisteme direnip varlıklarını sürdürmeye çalıştıkça, sistem onların yaşam alanlarını daraltıp, konforlarını sarsar, duygularıyla oynayarak tarumar eder…

♦♦♦

Zürafalar Yüzemez

YAZAN: Aslı Ceren Bozatlı

YÖNETEN: Kayhan Berkin

OYNAYANLAR: Aytaç Uşun, Aytekin Atabey

ASİSTAN: B. Elçin Işığan, Turgay Korkmaz

♦♦♦

Rahatlama Merkezi

YAZAN: Aytekin Atabey

YÖNETEN: Emrah Eren

OYNAYANLAR: Aytekin Atabey, Serdar Orçin

ASİSTAN: N. Ecem Kocatepe

ÖZET: “Yalnız sen çok içine atmışsın. Yapma öyle şeyler. Mesele ne? Söyle çekinme!

Bak benim çekinen bir arkadaşım vardı. Artık çekinmiyor. Sen de çekinme.

Seviyor musun birini? Söyle yahu, merak etme aramız da kalacak. Ben sır tutmasını bilirim. Böyle bir film yazmayı hayal ediyorum. Tabi severim yazmayı çizmeyi. Sen de birini sev, eğer sevmediysen.”

Yoğurt Çorbası

YAZAN: Özge Korkmaz

YÖNETEN: Burçak Çöllü

OYNAYAN: Ceren Taşçı

ASİSTAN: Bengisu İspir

ÖZET: Boa Sahne’de bir oyun. Elif’in bir sabahı. Hidayet Abla’yla Tayfun Abi’nin hikayesi. Tiyatro boş mu? Seyirci yokken oyunlar nerede?

“Anne” diyeceğim… Ay yok, diyemeyeceğim… Mecbur diyeceğim. “Anne,” diyeceğim, “ben sana üzülme diye demedim ama…”

Proje Tasarım: Murat Mahmutyazıcıoğlu

Proje Danışmanı: Kayhan Berkin

Proje Yapımcı: Gökhan Gürün

Proje Koordinatörü: Cansu Canaslan

Proje Sorumlusu: Kerim Urun

Sahne & Kostüm Tasarım: Meltem Çakmak

Kreatif Direktör: Alper Kurbaloğlu

Ses Tasarım: Barış Hamarat

Işık Tasarım: Osman Onur Can

Oyun ve Prova Fotoğrafları: Aydan Çınar

Çeviri: Senem Cevher, Necati Efe Dadak

Proje Sanat Yönetmeni: Aytekin Atabey

Yapım: Kadıköy Boa Sahne

Video Yönetmeni: Özgürcan Uzunyaşa

Görüntü Yönetmeni: Ahmed Hamdi Eren

Ses: Ömer Can Saroğlu

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)