Kadıköy Belediyesi işçilerinden İBB'ye: Kimse grev kırıcılığı yapmasın

Kadıköy Belediyesi işçileri, belediye ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmayınca greve başladı. Kadıköy sokaklarının çöplerini toplayan İBB'ye tepki gösteren işçiler, "Kimse grev kırıcılığı yapmasın" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kadıköy Belediyesi'nde 2020'nin Eylül ayından beri yürütülen toplu iş sözleşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine Devrimci İşçi Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş üyesi yaklaşık 2 bin 300 işçi greve başladı. 3 gündür belediye önünde eylemlerini sürdüren işçiler adına açıklama yapan DİSK Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanlarının Kadıköy ara sokaklarında çöpleri toplamasına tepki göstererek, “Kimse grev kırıcılığı yapmasın” dedi.

‘POLİS, DÜN GECE İŞÇİLERİ GÖZALTINA ALDI’

Grevdeki belediye işçilerinin gözaltına alındığını söyleyen Arıkan, “Dün gece grev kırıcılığının önüne geçmek için işçi kardeşlerimizi sokak aralarında çöp alınıyor mu alınmıyor mu diye fotoğraf çekmeye gönderdik. Polis bu arkadaşlarımızı takip edip gözaltına aldı. Karakola götürdüklerinde, telefonda 'Başkan ne yapalım, bu işçiler belediyedenmiş' diye birini aramışlar. Hangi başkandır bilmiyorum. Hangi başkansa esefle kınıyorum” diye konuştu. Arıkan, işçilerin sabah serbest bırakıldıklarını belirterek işçilere sokağa çıkma yasağı nedeniyle para cezası verildiğini aktardı.

‘BİZE EN SON SÖYLENEN 3 BİN 200 LİRA’

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın dün sosyal medya hesabında toplu iş sözleşmesinde işçilere 4 bin 970 lira ücret teklif edildiğini açıklamasına da tepki gösteren Arıkan, “Böyle bir teklif gelmedi. Masada bize en son söylenen 3 bin 200 lira taban. Söylediği rakamdaki yol parasını, yemek parasını yemeyerek eve mi götürüyoruz? Servisle gelmezsek yol parasını hangi araçla geliyorsak ona harcıyoruz. Yemeği yemediğimizde 35 lira ticket. Yemek yemeden mi çalışıyoruz? Onu da harcıyoruz. Dolayısıyla evimize, çoluk çocuğumuza götürdüğümüz maaşın içerisinde değil bu. Yolu, yemeği, yüzde 7 zammı eklediğimizde bulunan rakam, yine başkanın açıkladığı rakama denk gelmiyor” dedi.

Arıkan, “Biz bu grev kazanımla sonuçlanana kadar bu kadar kalabalık ve bu kadar yürekten olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırırken işçiler konuşmanın ardından belediye sırtlarını dönerek “Başkan baksana, kaç kişiyiz saysana” şeklinde slogan attı.

'CANLI YAYIN ÖNERMİŞTİK, BELEDİYE KABUL ETMEDİ'

Kadim Fırat

İşyeri Sendika Temsilcisi Kadim Fırat, toplu sözleşme görüşmeleri sürecini şöyle anlattı: "Görüşmeler başlamadan önce işçi arkadaşlarımızla konuşarak bir taslak hazırlamıştık, onu sunduk. İki oturum oldu, iki oturumdan sonra Belediye Başkanı, çeşitli müdürlüklerden işçileri toplayıp bu taleplerin çok yüksek olduğunu, 50 tane temsilcinin toplu sözleşme görüşmelerine girmesinin gereksiz olduğunu iddia ederek masadan kalktı ve 2 ay boyunca hiçbir görüşme yapamadık. Biz, Kadıköy halkının görüşmeleri izleyebilmesi için canlı yayın önermiştik. Bu talebimiz de belediye tarafından kabul görmedi. Biz aslında bütün sürecin şeffaf bir şekilde vatandaşlar tarafından takip edilmesini istiyorduk ama kabul edilmedi. Belediye'de 31 tane müdürlük var, bu 31 müdürlüğün tamamı greve katılıyor. Kadrolu işçi arkadaşlar ve memur arkadaşlar çalışıyor şu an sadece."

'GİZLİ ENFLASYONUN YÜZDE 40'LARDA OLDUĞU BİR YERDE YÜZDE 7 ZAM KABUL EDİLMEDİ'

İnsanca yaşayabilecek, enflasyona ezdirilmeyecek, yoksulluk sınırına yaklaşacak düzeyde bir maaş istiklerini belirten Fırat, "Taşeron firmalarla çalışıldığı için belediyede çalışan işçilerin arasında maaş olarak farklılıklar var, aynı işi yapan işçiler farklı ücret aldılar. Bunu düzeltmek için toplu sözleşme istiyoruz. Hem de bu ücretsel farklılığı düşürmek için bir taban fiyatı istiyoruz. 77 lira taban fiyatı alan bir işçinin daha iyi bir yevmiye alması için mücadele yürütüyoruz. Son görüşmede 3 bin 200 lira teklif ettiler, bir de yüzde 7 zam. Şimdi enflasyonun resmi olarak yüzde 15 olduğu, gizli enflasyonun yüzde 40'larda olduğu bir yerde yüzde 7, işçi arkadaşlarımız tarafından kabul edilmiyor" şeklinde konuştu.

'SOSYAL MEDYADA 'BEN CV'Mİ GÖNDEREYİM, ONLARI ATIN BENİ ALIN' DİYEN VARDI'

Merve Erbuğa

Belediyede çalışan Mimar Merve Erbuğa, sosyal medyada Başkan Odabaşı'nın paylaşımının ardından yazılanlarla ilgili, "Halk '5 bin lira neyinize yetmiyor, yeni mezun mühendis, mimar bile bu kadar kazanamıyor' diye bizi suçladı ama kimse gerçekten 5 bin lira mı teklif edildiğini, 1500 lira kira ile yol ve yemek parası da kesildikten sonra elde kalanla nasıl yaşanıldığını sorgulamıyor. 'Ben CV'mi göndereyim, onları işten atın beni alın' diyen bile vardı. Çok üzücü" diye konuştu. 

 

'KADIKÖY HALKININ DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ'

Berbu Demircioğlu

Park Bahçeler Müdürlüğü'nde Peyzaj Mimarı olarak çalışan Berbu Demircioğlu da sosyal medyadaki tartışmalara üzüldüğünü belirterek, "Dün belediye başkanının açıklamasından sonra halk bize tepki gösterdi. Sanki çok yüksek maaş alıyormuşuz, maaş zammımız da yüzde 38'miş gibi algılandı. Bunun doğru olmadığını, çok üzülerek işçi arkadaşlarımızın bordroları ile kanıtlamak zorunda kaldık. Bu anlamda Kadıköy halkının desteğini bekliyoruz" dedi.