Kaçırılıp katledilen Leyla'nın amcasına ağırlaştırılmış müebbet

Ağrı'da kaybolduktan 18 gün sonra cesedi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in ölümüne ilişkin davada karar açıklandı. Amca Yusuf Aydemir "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 6 sanık beraat etti. 

Leyla Aydemir'in cesedi kaybolduktan 18 gün sonra bulunmuştu.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ağrı'da 15 Haziran 2018'de kaybolduktan 18 gün sonra cesedi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in ölümüne ilişkin yargılanan 7 sanıktan amca Yusuf Aydemir "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan 6 sanık ise delil yetersizliğinden beraat etti. 

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Nihat ve Şükran Aydemir çiftinin kızları Leyla'nın ölümüne ilişkin tutuklanan amca Yusuf Aydemir, Elazığ'daki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracığıyla katıldı.

Duruşmada, tutuklandıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Nihat Aydemir'in kuzeni M.A. Aydemir, tutuksuz sanıklardan M. Aydemir ile Y.A, eşi A.A, B.D. ve eşi H.D. ile taraf avukatları hazır bulundu. 

ANNE VE BABASI KATILMADI

Leyla'nın babası Nihat ve annesi Şükran Aydemir ise güvenlik gerekçesiyle katılmadı. Polislerce duruşma nedeniyle adliye içi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.

Covid-19 tedbirleri sebebiyle davanın tarafları dışında salona sınırlı sayıda kişinin alındığı ve SEGBİS sistemindeki yoğunluk dolayısıyla öğleden sonra başlayan duruşmada, sanıklar ile taraf avukatlarının beyanları alındı.

'SUÇUM, GÜNAHIM YOK'

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Yusuf Aydemir, Cumhuriyet savcısının önceki duruşmada mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaayı kabul etmediğini belirterek, "Suçum, günahım yok. Adalete, devlete sığınıyorum. Bu süreçte ailem Covid-19'a yakalandı, perişan haldeler. Suçsuzum, beraat ve tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Tutuksuz sanıklardan M.A. Aydemir de suçu olmadığını ve mütalaaya katılmadığını dile getirerek, "Benim de çocuklarım var, aile babasıyım. Nihat Aydemir ile 18 gün boyunca kaybolan kızını aradık. Aramızda husumet yoktur. Böyle bir şey yapmam için bir sebebim de bulunmamaktadır" diye konuştu. 

Sanık A.A. da 3 çocuk annesi olduğunu, bu suçla herhangi bir bağlantısının bulunmadığını, böyle bir şey yapmasının mümkün olmadığını ve iftiraya maruz kaldığını iddia etti. Diğer sanıklar da yaptıkları savunmalarda, atılı suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu. 

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI  

Müşteki ve sanık avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti, sanıkların son sözünü söylemesinin ardından davayı karara bağladı. 

Heyet, 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in amcası Yusuf Aydemir'i, "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet ayrıca diğer sanıklar Y.A, B.D, H.D. ve M. Aydemir, M.A. Aydemir ve A.A'nın ise delil yetersizliğinden beraatine hükmetti.

Duruşmanın ardından bazı tutuksuz sanıklar ile yakınları, adliye çıkışında dışarıda bekleyen polisler ile basın mensuplarına tepki gösterdi.  

 CESEDİ KÖYE İKİ KİLOMETRE MESAFEDE BULUNMUŞTU 

Ağrı'da 15 Haziran 2018'de Ramazan Bayramı dolayısıyla ailesiyle dedesine ziyarete gittiği Bezirhane köyünde kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in bulunması için çalışma başlatılmıştı. Çalışmalar kapsamında ekiplerce bölgedeki dere yatakları, sazlık alanlar, otla kaplı araziler, köydeki metruk yapılar, tandır evleri, ahır ve çocuğun gidebileceği bütün alanlar, kadavra köpekleri de kullanılarak aranmıştı.

Leyla Aydemir'in cesedi, kaybolduktan 18 gün sonra köye 2 kilometre mesafede, kent merkezine giden yolun yakınında akarsu kenarındaki ağaçların arasında bulunmuş, vücudunda darp ya da yara izine rastlanmayan çocuğun cenazesi Bezirhane köyünde defnedilmişti. (AA)