Kaçak inşaatta çalışan RES şirketi: Patronlarımız Ankara'da gerekli temasları kurmuş

Çanakkale'de faaliyet yürüten SONE Enerji’ye ait Gelibolu Rüzgar Enerji Santrali'nin, daha önce kaçak olduğu için mühürlenen arazide mühürleri sökerek çalışmaya devam ettiği belirlendi. İl Genel Meclisi’nin hazırladığı raporda görüşülen şirket yetkilisi, “Biz bütün işlerimizi böyle yapıyoruz, kaçak bir şekilde işe başlayıp cezamızı yiyip evrak işlerini sonradan uyduruyoruz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

Seçkin Şağlam

ÇANAKKALE - Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde bulunan SONE Enerji’ye ait Gelibolu Rüzgar Enerji Santrali konusunda İl Genel Meclisi’nin, Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Meclis Araştırma ve Hukuk Komisyonları'nın raporu, CHP’li İl Genel Meclis üyesi Nejat Önder tarafından açıklandı.

Çamyurt, Dumanlı, Beyçayır köyleri ve Biga’nın Kazmalı Köyü sınırlarında bulunan söz konusu RES Projesi'nin inşaat faaliyetlerinin ‘kaçak’ olduğunu belirleyen yetkililerin çalışma alanını mühürlendikleri, fakat komisyonun bölgeye yaptığı ziyarette ise mühürlü olan çalışma alanında mühürlerin sökülerek çalışma faaliyetlerinin yürütüldüğü tespit edildi.

'CEZAMIZI YİYİP EVRAK İŞLERİNİ SONRADAN UYDURUYORUZ'

Şirketin proje müdürü ile olan konuşmanın aktarıldığı raporda; “Komisyonumuzun arazide yaptığı yerinde tespit çalışması sonucunda idaremizin notlarına ilave olarak firma proje müdürü ile temas edilmiş, yasalar ve kanunları görmezden gelen lakayıt bir şekilde, 'Biz bütün işlerimizi böyle yapıyoruz kaçak bir şekilde işe başlayıp cezamızı yiyip evrak işlerini sonradan uyduruyoruz. Patronlarımız Ankara'da gerekli temasları EPDK ile yapmış, siz işe başlayın gerisini biz hallederiz' diye cevap verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

TEHDİT VE BASKI İDDİALARI

Meclis raporunda ayrıca, “119 ada, parselde kayıtlı şahıs arazisini 49 yıllığına usulsüz bir şekilde tehdit ve baskı ile kiraladıkları, temel kazıp beton attıkları, sonra da üzerini kapattıkları tespit edilmiş, yapılan sorgulamada Enerji Sa firması ile çakışma yaşadıkları için arazi sahibinin bilgisi olmadan bu firmaya kiralama yaptıkları tespit edilmiştir. Kanunları, yasaları ve devletin varlığını hiçe sayan firma komisyonlarımız tarafından kınanmaktadır” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR