JP Morgan: Merkez Bankası'nın daha fazla faiz indirimi için çok fazla alanı kalmadı

JP Morgan'dan Türkiye analizi: Büyüme 2022'de yavaşlayacak ve enflasyon yüksek kalmaya devam edecek. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın daha fazla faiz indirimi için çok fazla alanı kalmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - JP Morgan, yayımladığı araştırma raporunda, Türkiye'nin büyümesinin 2022'de yavaşlayacağını ve enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini belirtti. Enflasyonun yılın geri kalanında yüzde 20 civarında kalmaya devam etmesini bekleyen JP Morgan, Türk lirasındaki değer kaybının devam edeceğini ve bunun küresel emtia fiyatlarındaki artışla birleşince ithal ürün fiyatlarında keskin bir yükselişe neden olacağını belirtti.

Bloomberg HT'nin haberine göre 2021 için büyüme ivmesinin hala güçlü olduğunu belirten banka, yüzde 8,4’lük yıl sonu büyüme tahminleri için risklerin yukarı yönlü arttığını ifade etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın daha fazla faiz indirimi için çok fazla alanı kalmadığını belirten JP Morgan ekonomistleri, temel göstergelere bakarak herhangi bir politika tahmini yapmanın çok zor olduğunu vurguladı.

TCMB’nin politika faizini yüzde 15’in altına indirip indirmeyeceğine şüpheyle yaklaştıklarını belirten banka, faiz indiriminin yerleşiklerin portföy tercihlerinde büyük değişiklikler yaşanmasını göze almadan mümkün olmayacağını söyledi. (Bloomberg HT)