Johnson'a bakan hemşire, 'hükümet saygısız' deyip istifa etti

Covid-19 hastasıyken İngiltere Başbakanı Johnson'a bakan hemşire, hükümetin sağlık çalışanlarına zam teklifi ve mesleğe saygısızlığı nedeniyle istifa etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a, Covid-19'a yakalandığında bakan Jenny McGee adlı hemşire, hükümetin yüzde 1 maaş zammı teklifi ve 'mesleğe saygısızlıklarını' gerekçe göstererek işinden ayrıldı.

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre Başbakan'a St. Thomas Hastanesi'nde yoğun bakımda bakan Jenny McGee, "Saygıyı görmüyoruz. Ben sadece bıktım. Bu yüzden istifamı teslim ettim” dedi.

JOHNSON TARAFINDAN ÖVÜLMÜŞTÜ

Aslen Yeni Zelandalı olan hemşire McGee, geçen yıl nisan ayını hastanede geçiren ve Ulusal Sağlık Hizmetinin (USH) hayatını kurtardığını söyleyen Başbakan Johnson tarafından övgü alan iki hemşireden biriydi.

McGee, 24 Mayıs'ta yayınlanacak Kanal 4 TV belgeseline, Nisan 2020'de işe geldiğinde Başbakan Johnson'ı nasıl bulduğunu anlattı. McGee, ''Etrafında bazıları ölmek üzere olan çok sayıda hasta vardı. Onu gördüğümü ve çok kötü göründüğünü düşündüğümü hatırlıyorum" dedi.

Hükümetini sağlık personeli için önerdiği zam, Johnson'ın siyasi muhalifleri ve sendikalar tarafından salgınla savaşanlara hakaret olarak nitelendirildi. Johnson'ın ofisinden yapılan açıklamada ise hemşirenin sözlerine doğrudan bir atıf yapılmadı ancak hükümetin USH çalışanlarını desteklemek için "elinden gelen her şeyi yapacağı'' ifade edildi. (AjansBizim)