Joe Biden, Nikaragua Devlet Başkanı Ortega'nın ABD'ye girişini yasakladı

ABD Başkanı Biden, Nikaragua Devlet Başkanı Ortega'nın da aralarında olduğu çok sayıda kişinin ABD'ye girişini "demokrasiye zarar veren eylemler" gerekçesiyle yasakladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, "Nikaragua'nın demokrasisine zarar verdikleri" gerekçesiyle Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Ortega'nın eşi ve Başkan Yardımcısı Rosario Murillo ile "demokrasiye zarar veren eylemlerde bulunan kişilerin" ABD'ye girişini yasakladı.

Biden, Nikaragua'da geçen hafta yapılan seçimlerin ardından bugün "Nikaragua'da demokrasiyi tehdit eden politikalar ya da eylemlerden sorunlu kişilerin ABD'ye girişinin yasaklanması" başlıklı bir kararname imzaladı.

"Demokrasiye zarar veren" olarak nitelendirdiği eylemlerde bulunan ya da politikaları destekleyen kişilerin ABD'ye girişinin engellenmesinin Nikaragua demokrasisine verilen bir destek olduğunu belirten Biden, bu kapsamda Nikaragua Devlet Başkanı Ortega, Ortega'nın eşi ve Başkan Yardımcısı Murillo'nun yanı sıra çok sayıda Nikaragualı yetkilinin ABD'ye girişinin yasaklandığını belirtti.

Biden, "Ortega hükümetinin ve onu destekleyenlerin baskıcı ve istismarcı eylemleri, ABD'yi harekete geçmeye itmiştir" ifadesini kullandı.

Orta Amerika ülkesi Nikaragua'da 7 Kasım'da yapılan seçimlerde, Yüksek Seçim Kurulu'nun açıklamasına göre, oyların yüzde 75'ini alan Daniel Ortega 4'üncü kez devlet başkanı seçilmişti.

ABD, Nikaragua'da yapılan seçimleri "hileli" ve "demokrasiye aykırı" olarak nitelendirerek, bu ülkeye yönelik yeni yaptırımların sinyalini vermişti.

ABD, 15 Kasım'da Nikaragua Kamu Bakanlığı ve 9 hükümet yetkilisini yaptırım listesine almıştı. (WASHINGTON/AA)