İzmir'deki Boğaziçi davasında bir kişiye beraat, 2 kişiye hapis cezası

Emine Akbaba, İrem Çelikbaş ve Aytül Uçar hakkında kararını açıklayan mahkeme, Aytül Uçar'ın beraatine karar verdi. Akbaba ve Çelikbaş hakkında ise 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir'de Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınan hak savunucuları Emine Akbaba, İrem Çelikbaş ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) çalışanı Aytül Uçar hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması İzmir 41'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya sanık avukatları ile sanıklardan Aytül Uçar katılırken, aralarında HDP Milletvekili Musa Piroğlu ve İHD Onursal Başkanı Akın Birdal'ın da bulunduğu insan hakları savunucuları da duruşmayı izlemek için İzmir Adliyesi'ne geldi.

'SUÇ İŞLEYEN POLİSLERDİR'

Duruşmada iddia makamı mütalaasını tekrar etti. Savunma yapan sanık avukatları ise gözaltı aracının içindeki görüntüleri istediklerini ancak gelmediğini belirtti. Dosyada iki türlü tanık olduğunu ve kolluk görevlileri olan tanıkların hakaret suçunun işlendiği yönünde ifade verdiğini belirten avukatlar, diğer tanıkların ise bu ifadelerin aksine hakaret edilmediğini söylediğini vurguladı.

Kolluk görevlerinin iftira attığını belirten avukatlar, “Bu dosyada görevini layıkıyla yapan kolluk görevlileri karşımızda yoktur. Müvekkillere iftira atan aslında kendi suçlarını ve kendi hakaretlerini örtme nedeniyle hareket eden kişiler olan kolluk görevlileri tanıklardır. Bizim tanıklarımız ise içeride aynı işkenceye maruz kalan tanıklardır. Peki neden üç kişiye karşı dava açıldığını düşünebilirsiniz. Müvekkillerim orada yapılan işlemlerin yanlış olduğuna itiraz etmişlerdir. Bu nedenle kendilerinin cezalandırılması istenmektedir. Bu şekilde yoğun şiddetle yapılan tüm işkenceli yargılamalarda biz bunu görüyoruz. Yavuz hırsız ev sahibini bastırıyor. Suç işleyen polislerdir. Bu suçlarını örtmek için müvekkillerime iftira atılmaktadır. Müvekkillere ceza verilemez. Suçun unsurları oluşmamıştır” ifadelerini kullandı.

Avukatlar müvekkillerinin beraatini talep etti. Avukatların savunmalarının ardından ise sanık Aytül Uçar, “Benim ekleyeceğim başka bir husus yoktur. Suçlu olduğumu düşünmüyorum” dedi.

AYTÜL UÇAR BERAAT ETTİ, DİĞER SANIKLARA CEZA VERİLDİ

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, her ne kadar sanıklardan Aytül Uçar'ın “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçundan cezalandırılması talep edilse de yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verdi. Diğer sanıklar Emine Akbaba ve İrem Çelikbaş hakkında ise "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezası veren mahkeme, cezayı 11 ay 20 güne düşürerek erteledi.

Ne olmuştu? 

İzmir Alsancak'ta 3 Şubat 2021 günü Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişine destek olmak amacıyla birçok kurumun katılımıyla düzenlenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu 51 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı. Eylemde gözaltına alınan Emine Akbaba, İrem Çelikbaş ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) çalışanı Aytül Uçar hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açıldı.

Davanın önceki duruşmalarında yargılananların darp edildiğine ilişkin görüntüler mahkemeye sunulurken, tanıklar da yargılanan üç kişinin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlemediği yönünde ifade verdi. “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun işlendiği iddia edilen gözaltı aracının içerisindeki kameranın görüntüleri ise taleplere rağmen dosyaya bir türlü ulaştırılmadı.