İzmir’de Van protestosunda tutuklanan iki kişi için kampanya

İzmir’de Van protestosu nedeniyle tutuklanan Sibel Örkmez ve Sedanur Uğur’un serbest bırakılması için kampanya başlatıldı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir’de DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının alınmasını protesto eden Sibel Örkmez ve Sedanur Uğur geçtiğimiz hafta tutuklandı. Örkmez ve Uğur’un arkadaşları ise serbest bırakılmaları için kampanya başlattı. Kampanya kapsamında çeşitli etkinlikler yapılması planlanıyor.

Kampanyaya ilişkin yapılan açıklamada, 3 Nisan tarihinde mahkemeye sevk edilen Uğur ve Örkmez’in hiçbir geçerli delil olmamasına rağmen tutuklandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Sedanur Uğur, Çocuk Hakları mücadelesine emek veren bir arkadaşımız. Onu mahallelerde çocuklarla yapılan yaz okulu çalışmalarında da görmüş olabilirsiniz, Akbelen’deki ağaç katliamına karşı köylülerin yanında da. Sibel Örkmez, kadın mücadelesinin içerisinde yer alıyor. Onu deprem bölgesindeki çabalarından ya da Narlıdere’deki kadın etkinliklerinden hatırlıyor olabilirsiniz. Arkadaşlarımız şu an haksız bir şekilde Şakran Cezaevi’nde tutuluyor. Onlar içerdeyken halkın iradesiyle Van’ı geri aldık, şimdi de arkadaşlarımızı alacağız. Bu kampanya, Seda ve Sibel nezdinde bu gasp politikaları sonucu şiddet gören, haksızlığa uğrayan hepimiz için yola çıktı. Sesimize ses olalım, arkadaşlarımızı geri alalım.”

Etiketler dem parti izmir