İzmir'de 10 Ekim anması: Asıl failler yargılanmadan dosya kapanmayacak

10 Ekim Ankara Katliamı'nın beşinci yılında İzmir’de Türkan Saylan Merkezi önünde anma düzenlendi. Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan DİSK Temsilcisi Memiş Sarı, "Tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR- Türkiye tarihinin en büyük saldırılarından 10 Ekim Ankara Katliamı'nın üzerinden 5 yıl geçti. 103 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı patlamanın ardından birçok şehirde anma düzenleniyor. Yaşanan katliama yönelik İzmir'de yapılan anmanın adresi Türkan Saylan Kültür Merkezi oldu.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağırıcılığını yaptığı anmada sık sık "Katil devlet hesap verecek" ve "10 Ekim'i unutma, unutturma" sloganları atıldı. Hayatını kaybeden 103 kişinin isimlerinin sloganlarla okunduğu anmada basın açıklamasını Emek ve Demokrasi Güçleri adına DİSK 3. Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Sarı, 10 Ekim katliamının, 6 Haziran Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamlarıyla başlayan ve ardı ardına gelen IŞİD saldırılarının bir parçası olduğunu söyledi.

‘ASIL FAİLLER YARGILANMADIKÇA 10 EKİM DOSYASI KAPANMAYACAK’

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığının cevabı verilmeden 10 Ekim katliamının arka planı aydınlatılamayacağını belirten Sarı açıklamasına şöyle devam etti: "Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıranların, 'Kokteyl örgüt' diyerek davayı sulandıranların, yol kontrollerini kaldırarak katillere adeta koridor açanların, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenlerin, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenlerin, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanların, güvenlik tedbiri almayanların katliamdaki rolü ortaya çıkarılmadıkça, asıl failler yargılanmadıkça 10 Ekim dosyası kapanmayacaktır"

‘SORUMLULAR YARGILANANA KADAR ÖFKEMİZİ DİRİ TUTACAĞIZ’

"10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız" diyen Sarı, "Bu toprakları katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR