İzmir Harmandalı GGM'de neler oluyor? Çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi, avukatlar içeri alınmadı

Hak ihlalleri ve zorla imzalatılan 'Gönüllü Geri Gönderme Belgesi' ile gündeme gelen Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne gece saatlerinde çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Daha önce hak ihlalleri ve zorla imzalatılan 'Gönüllü Geri Gönderme Belgesi' ile gündeme gelen İzmir’in Çiğli ilçesindeki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'ne (GGM) akşam saatlerinde çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Müvekkilleri ile görüşmek isteyen avukatlar içeri alınmazken, mülteciler araçlara bindirilerek merkezden uzaklaştırıldı.

AVUKATLARIN ÜZERİNE ARAÇ SÜRDÜLER

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi GGM'deki durumu yakından takip etti. İzmir Geri Gönderme Merkezi’nde bağırışlar ve yangın olduğuna dair gelen bilgi üzerine avukatların gece 02.00 sularında kuruma gittiğini belirten ÇHD, avukatların içeri alınmadığını bahçe girişinde bekletildiğini kaydetti. Çok sayıda itfaiye ve sağlık araçlarının kurumda olduğunu gören avukatların, bekletildikleri esnada çığlıklar duymaya devam ettiği de ifade edilen açıklamada, avukatların halen kuruma giremediği de belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Onlarca avukat dün geceden bu yana müvekkilleri ile görüşmeye ve sağlık durumlarını öğrenmeye çalışıyor. Ancak randevu vereceğiz denilerek içeri alınmıyorlar, kurum kapıları açılmıyor, ne işlem yapıldığına ilişkin hiçbir bilgi verilmiyor. Hala Geri Gönderme Merkezi önünde bekletiliyoruz. İçeride ne yaşandığına dair en ufak bir bilgi verilmiyor. Göçmenleri hukuka aykırı şekilde sınır dışı etmek için kaldırdıkları araçların önüne avukatlar olarak geçip izin vermeyeceğimizi söyledik. Araçları üzerimize sürdüler”

Gazete Duvar'a konuşan avukat Armağan Atılgan, yangın haberinin ardından dün geceden beri avukatların müvekkillerini görmek için beklediğini söyleyerek şunları kaydetti;

“Maalesef geceden beri hiçbir avukat içeri alınmıyor. Toplantı yapıldığı, bugün görüşme yapılmadığı gibi çeşitli bahaneler öne sürülüyor. Dünden beri kimse görüşemedi. Yetkili biri ile görüşmeye çalıştık. 'Müsait değil' gibi bahaneler sunuluyor. Otobüslere insanları bindirip götürüyorlardı. Buradan ayrılmayacağımızı söyledik. Otobüsleri üzerimize sürdüler. Bekleyişimiz sürüyor. İçerde yaşananlara ilişkin bilgi verilmiyor. 'Kavga çıktı' denmiş. Ama kavga gibi bir durum yok, arkadaşlarımız geldiğinde itfaiye araçları içerideydi. İtfaiye araçlarının içeride olmasının kavgayla ilişkili olabileceğini sanmıyoruz. Aileler içeri alınmıyor. Herhangi bir eşya sokulmuyor ama verilen yemek siparişi ya da banka görevlileri içeri girebildi”

VALİLİK: ÖLÜM VE YARALANMA SÖZ KONUSU DEĞİL

İzmir Valiliği yaşananlara ilişkin açıklama yaptı. Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde bulunan yabancılardan bazılarının kargaşa çıkarmaya çalıştıklarını belirten Valilik, olayın kısa sürede kontrol altına alındığını kaydetti. GGM'nin rutin faaliyetlerine devam ettiği de belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

“İlimiz Harmandalı Geri Gönderme Merkezinde bulunan yabancıların bir kısmı 23/06/2022 tarihinde 22:00 sularında kargaşa çıkarmaya çalışmışlardır. Geri gönderme merkezinde görevli güvenlik personeli ve kolluk birimlerimizce olay kısa sürede kontrol altına alınmış olup merkezde herhangi bir yangın, ölüm ve yaralanma durumu söz konusu değildir. Ülkemizde yasal kalış hakkı bulunmayan yabancıların sınır dışı edilmek üzere idari gözetim altında tutulduğu Geri Gönderme Merkezi rutin faaliyetlerine devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” (HABER MERKEZİ)

Etiketler Hak ihlalleri GGM