İzmir depremiyle ilgili 29 kişi hakkında kamu davası açıldı

Savcılık, 117 kişinin vefat ettiği İzmir depremiyle ilgili soruşturma kapsamında 10’u tutuklu 29 kişi hakkında dava açıldığını duyurdu. 'Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verdikleri' iddiası yer aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir depremiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. 30 Ekim 2020'de yaşanan depremde yıkılan binalarla ilgili soruşturma kapsamında 29 kişi hakkında 'bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verdikleri' iddiasıyla kamu davası açıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ilgili belediyelerden yıkılan binalara ait projeler, bilgi ve belgelerin temin edildiği, Dokuz Eylül ve İstanbul Teknik üniversitelerinden akademisyenlerle TÜBİTAK - Marmara Araştırma Merkezi'nin konuya ilişkin raporlar hazırladığı belirtildi.

Yıkılan dokuz yapıya ilişkin ayrı ayrı nihai raporların da tamamlandığı ve bir bölümünün soruşturma dosyasına eklendiğinin bildirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Soruşturma sonunda toplam 29 şüpheliden 10'u halihazırda tutuklu olarak ceza infaz kurumundadır. 17 şüpheli hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmıştır. Şüphelilerden 1'i hakkında ise yakalama emri çıkarılmıştır.Bir şüpheli hakkında da tedbir talebi reddedilmiştir. Bilirkişi raporlarında kusurları tespit edilen 17 kamu görevlisi hakkında görevi ihmal suçundan evrak tefrik edilerek 4483 sayılı kanun kapsamında işlem tesis edilmek üzere Memur Suçları Soruşturma Bürosuna gönderilmiştir. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması amacıyla başlatılıp sonuçlandırılan soruşturma kapsamında şüphelilerin lehine ve aleyhine olabilecek tüm deliller toplanarak haklarında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan düzenlenen iddianameler ile kamu davaları açılmıştır."

NE OLMUŞTU?

İzmir'in Seferihisar ilçesinde 30 Ekim 2020'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 117 kişi vefat etmişti. Depremden sonra gözaltı kararı verilen kişilerdem 7'si tutuklanmış, 3 şüpheli hakkında da adli kontrol kararı verilmişti. Bilirkişi raporlarının tamamlanmasının ardından 28 Nisan'da 22 kişi hakkında daha gözaltı kararı verilmiş, 17 kamu görevlisinin dosyaları ayrılmıştı. (AA)