İzmir depreminde yıkılan binalarla ilgili soruşturmada 2 kişi tutuklandı

İzmir depreminde yıkılan binalarla ilgili soruşturmada 2 kişi daha tutuklandı. Soruşturmada tutuklananların sayısı 3'e yükseldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir'de, 30 Ekim 2020 yaşanan depremde, Bayraklı ilçesinde yıkılan binalarla ilgili hazırlanan bilirkişi raporları sonrası gözaltına alınan ve bugün adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden 2'si tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince 2 gün önce gözaltına alınan 6 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2'si tutuklandı, 4'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şüphelilerin, haklarındaki suçlamaları kabul etmedikleri öğrenildi.

Rızabey Apartmanı ile ilgili gözaltına alınan zanlıların da kat malikleri arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle binayla ilgili yenileme veya kentsel dönüşüm işlemlerinin yapılamadığını söyledikleri öne sürüldü.

NE OLMUŞTU?

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, yıkılan binalara ilişkin soruşturma kapsamında 5 Kasım 2020'de 9 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 7'si tutuklanmıştı.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden 3 akademisyenin hazırladığı bilirkişi raporunda yıkılan binalarda standartlara uygun olmayan malzeme ve düşük kalite beton kullanıldığı ve projelendirme hataları bulunduğu tespiti sonrası işlem yapılmayan 22 şüpheli hakkında daha gözaltı kararı verilmiş, 17 kamu görevlisinin dosyaları ayrılmıştı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, 18'i kişiyi gözaltına almış, 29 Nisan Perşembe günü adliyeye sevk edilen 12 zanlıdan 1'i tutuklanmıştı.

Gözaltı kararı verilen 2 şüpheliyi ise arama çalışmaları sürerken, yatalak olan 1 şüphelinin gözaltına alınmadığı, 1 zanlının da Covid-19 hastası olduğu öğrenildi. (İZMİR/AA)