İzmir Büyükşehir Belediyesi: 'Agamemnon' geçici iskele, ismin de Tunç Soyer ile ilgisi yok

İzmir'deki Tarihi Pasaport İskelesi'ndeki tadilat nedeniyle Urla'dan geçici olarak getirilen 'Agamemnon' isimli yüzer iskelesinin kullanılmasından yola çıkılarak 'Tunç Soyer iskeleye Yunan Kralı'nın adını verdi' propagandası yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, "İskelenin taşıdığı isim nedeniyle komik suçlamaların hedefi haline getirilmeye çalışılan Tunç Soyer ve kendisinin başkanlık dönemiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır" açıklamasını yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Pasaport İskelesi’ne Yunan Kralı Agamemnon adını verdiği yönünde yapılan haberler üzerine iddia yalanlandı. Agamemnon Yüzer İskelesi'nin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın izniyle 2017 yılında hizmete girdiği belirtildi.

'SOYER'İN YAPIMIYLA VE ADIYLA BİR İLGİSİ YOKTUR'

Tarihi Pasaport İskelesi'nin adının değişmediğini ve asla da değişmeyeceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Pasaport iskelesi tadilata alındığından, gemilerin yanaşması için Urla'dan geçici olarak getirilen ‘Agamemnon' isimli yüzer iskele 2017 yılında yaptırılmıştır. Tunç Soyer'in iskelenin yapımıyla da adıyla da bir ilgisi yoktur. Birkaç gün sonra Urla'daki yerine dönecek olan yüzer iskele adını, Balçova'da hizmet veren Tarihi Agamemnon Kaplıcalarına ithafen turistik amaçla alır” ifadelerini kullandı.

29 EKİM'DE GEÇİCİ OLARAK GETİRİLDİ

Büyükşehir Belediyesi yapılan açıklama şöyle devam etti:

“Tartışmaya konu edilen Agamemnon Yüzer İskelesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın da izniyle 2017 yılında hizmete girmiştir. Yüzer iskele, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak Pasaport Vapur İskelesi'nde başlattığı tadilat çalışmaları nedeniyle 29 Ekim'de Urla'dan geçici olarak getirilmiş, körfez içi sefer yapan İZDENİZ yolcu gemilerinin yanaşabilmesi için mevcut iskelenin yakınına bağlanmıştır. Tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra tekrar Urla'ya götürülecek ve aynı isimle hizmet vermeye devam edecektir. Dolayısıyla söz konusu iskelenin, taşıdığı isim nedeniyle komik suçlamaların hedefi haline getirilmeye çalışılan Tunç Soyer ve kendisinin başkanlık dönemiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.”

'DEVLETİN ZİRVESİ AGAMEMNON SALONU'NDA SAYISIZ TÖRENE KATILDI'

‘Agamemnon' isminin uzun yıllardır kentte çeşitli tesislere ismini vermekte olduğu belirtilen açıklamada, “Balçova'daki Tarihi Agamemnon kaplıcaları da bunlar arasındadır. Kaplıcaların tanıtımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde de aynı isimle yapılmaktadır.
Balçova Termal Tesisleri içindeki Agamemnon Salonu'nunda sayısız devlet törenine katılan siyasi yöneticilerin şimdi bu adı ilk kez duyuyormuş gibi davranmaları ikiyüzlü siyasetin kara tablosudur. Devletin zirvesindeki isimler için hazırlanan davetiyelerdeki ‘Agamemnon Salonu' ifadelerini de ayrıca hatırlatırız."

'AGAMEMNON İZMİR VALİLİĞİ'NE BAĞLI'

Söz konusu yüzer iskelenin Tunç Soyer döneminde yaptırılmadığının, ‘Agamemnon' isminin de kendisi tarafından verilmediğinin altının çizildiği açıklamada, “Bununla birlikte halen İzmir'de Agamemnon ismini taşıyan İzmir Valiliği'ne bağlı tesislerin faaliyet gösterdiği ise bilinmektedir. Öte yandan tarihçesi M.Ö 1200'lü yıllara dayanan mitolojik hikayeler üzerinden komplo teorileri üretmenin komikliğini ise kamuoyunun takdirine bırakmanın en doğrusu olacağı kanaatindeyiz” ifadeleri yer aldı.

'AMACINIZ KENDİNİZİ KOMİK DURUMA DÜŞÜRMEKSE BAŞARDINIZ'

CHP İzmir İl Başkanı Yücel, tadilat çalışmaları yapılan Konak Pasaport İskelesi yerine Urla'dan getirilen yüzer iskelenin adının Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından ‘Agamemnon' olarak değiştirildiği yönündeki iddialara, “Amacınız kendinizi komik duruma düşürmekse, başardınız” diyerek tepki gösterdi. (HABER MERKEZİ)