İzmir Barosu: 'Dil koparmak' gibi linç terimleri totaliter anlayışın ürünüdür

İzmir Barosu'nun Sezen Aksu'nun hedef gösterilmesi ve Sedef Kabaş’ın tutuklanmasına ilişkin açıklamasında, "Biz hukuktan yana taraf olmayı seçiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Barosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef alınan sanatçı Sezen Aksu ve 'cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’a ilişkin açıklama yayınladı. “Aslında hiçbir şey yasa dışı değildi, çünkü artık yasa diye bir şey yoktu” başlıklı açıklamada, son günlerde yaşananların 'vahim bir tablo ve hukuksuzluk' olduğuna vurgu yapıldı.  

"Gece yarısı ev basıp yakalama yapmak, yargıya talimat vermek, dini alanlarda nefret söylemi kullanmak ve hedef göstermek, 'dil koparmak' gibi linç terimleri sarf etmek, bir atasözünden suç türetmek, yurttaşı baskı altına alıp korkutmak için yargıyı kullanmak, totaliter bir anlayışın ürünüdür ve hukuksuzdur" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Ülkemizde de olduğu gibi baskıcı rejimlerin tümü, bireylerin özgürce düşünmesini ve bu düşüncelerini ifade etmelerini istemezler. Üretmeyen, susan ve itaat eden bir toplum hayali kuran siyasi iktidar, Sedef Kabaş ve Sezen Aksu üzerinden toplumu dizayn etme çabasını sürdürmektedir. İktidarın dilinin kemiğinin ve hukuk tanımazlığınızın sınırı olmayabilir ama biz hukuktan yana taraf olmayı seçiyoruz. Sanata ve basın özgürlüğüne yönelik bu gerici saldırılara karşı temel hak ve özgürlükleri savunmakta ısrar edeceğiz." (HABER MERKEZİ)