İYİ Parti'nin 'uyuşturucu' önergesine ret: Düşmanın yapmadığını göz yumulan baronlar yapıyor

İYİ Parti’nin uyuşturucu tüketiminden kaynaklı ekonomik ve sosyal sorunların belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesi reddedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İYİ Parti’nin uyuşturucu tüketiminden kaynaklı ekonomik ve sosyal sorunların belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesi reddedildi. İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, “Kirli ilişkiler, uçaklar, gemiler, kuryeler; bu nasıl bir ticarettir? Bağımlı kişiyi devlet kontrol altına alamıyor; sokakta, parkta, evde, her ortamda polis dâhil herkese terör estiriyor. Savcı yetkisiz, kaymakam, vali yetkisiz, emniyet ve jandarma yetkisiz. Böyle bir kamu düzeni olur mu? Anadolu'da düşmanın yapamadığını izin verilen, göz yumulan baronlar yapıyor” tepkisi gösterdi.

'BUNLAR, NE AŞAĞILIK HİKAYELERDİR'

İYİ Parti, uyuşturucu tüketiminden kaynaklı ekonomik ve sosyal sorunları TBMM Genel Kurulu’na taşıdı. İYİ Parti Grubu adına Mersin Milletvekili Behiç Çelik, şöyle konuştu:

“Teşkilatların mücadeleleri sürmekle birlikte üzülerek ifade etmek isterim ki ülkemizin uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımıyla mücadelesi yeterli seviyede değildir. Özellikle genç nüfusun bu maddelere olan bağımlılığında son yıllarda kayda değer bir artış söz konusudur. Yapılan çalışmalar bu tür maddeleri kullanma yaşının ilkokul seviyelerine kadar düştüğünü göstermektedir. Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin 2017 yılı raporuna göre sentetik uyuşturucu kullanımı sonucu ölümlerde Avrupa ülkeleri içerisinde ilk sıradayız. Yine, eroin olarak, Türkiye'de 2019'de en son 20 tondan fazla eroin ele geçirildi. Yani dünyada en fazla eroin ele geçirilen ülkeler arasında İran'dan sonra ikinci sıradayız. Kokainin son yıllarda yurda girişlerinde çok büyük artışlar olmuştur. Örneğin, 2019'de 1,6 ton yakalanmış, Mersin Limanı'nda ele geçirilen 4,9 ton kokain hakkında hâlâ resmî bir açıklama mevcut değildir. Son aylarda uyuşturucu trafiği hakkında medyada çıkan haberler mide bulandırıcıdır. Bu haberlerin yüzde 1'inin doğru olması dahi dünya çapında rezil olmamıza yeter ve artır bile. İranlı bir uyuşturucu baronunun serbest bırakılması ve yurt dışına gönderilmesinde adı geçenler, ünlü bir profesörün hastanede vefatı; bunlar ne aşağılık hikâyelerdir, hadiselerdir. Keza, Güney Amerika bağlantılı kirli ilişkiler, uçaklar, gemiler, kuryeler; bu nasıl bir ticarettir? Bunu yapanlar hiç mi Allah'tan korkmazlar? Bağımlı kişiyi devlet kontrol altına alamıyor; sokakta, pakta, evde, her ortamda polis dâhil herkese terör estiriyor. Savcı yetkisiz, kaymakam, vali yetkisiz, emniyet ve jandarma yetkisiz. Böyle bir kamu düzeni olur mu? Böyle bir durumda emniyet ve asayiş sağlanmış sayılabilir mi? Türk milleti çözülüyor, eritiyorsunuz; Anadolu'da düşmanın yapamadığını izin verilen, göz yumulan baronlar yapıyor.

KOÇ: KASITLI POLİTİKALARIN SONUCUDUR

HDP Grubu Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, “Diyarbakır, Bingöl, Batman, Şırnak, Ağrı, Hakkâri gibi kentlerde bir mahalleden diğer mahalleye giderken ve çıkarken dahi kontrol noktalarında arama ve GBT yapılmasına rağmen uyuşturucu maddelerin gözle görülür şekilde satışının gerçekleşmesi kabul edilemez bir ihmalkârlığın veya kasıtlı politikaların sonucu olduğu aşikârdır” dedi.

AYDIN: BAKANIN DOĞRULADIĞI İKİ BELGE VAR

CHP Grubu adına Bursa Milletvekili Erkan Aydın, "Biliyorsunuz, burada yakalanan onlarca, en son 4,9 ton Kolombiya'dan çıkan; kokain, esrar, bunun komisyonda İçişleri Bakanlığı görüşülürken belgesini sunduk. Bir basın kuruluşunda ortaya çıkan ve orijinal belgesi şu şekilde olan, konteyner numaraları da üzerinde olan, Sayın Bakanın da bunu yalanlamadığı, aslında doğruladığı iki tane konteyner numarası var şurada. ‘Teslim yeri Mersin Limanı’ diyor. Adedi, numaraları var; konşimento denen bir şey var. Bu konteynerler nereden çıkıyor, nereye gidiyor, Kim göndermiş, kim teslim alacak” diye sordu.

ERDEM: TAMAMEN BİTMESİ İÇİN BÜTÜN MECLİS’İN AYNI DÜŞÜNCEDE OLDUĞUNU BİLİYORUM

AK Parti Grubu adına Konya Milletvekili Orhan Erdem, "Terörün de önemli bir gelir kaynağının uyuşturucu olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye, bu konuda biraz önce de söylenildiği gibi dünyada en fazla mücadele eden ülkeler arasında. Bugün de Mehmet Muş Bakanımızın Twitter’dan paylaştığı gibi bütün kolluk güçleri bu mücadeleyi sürdürmekte. Raporlarda görünüyor, bunlarla övünülecek değil. Biz, tamamen bitmesi için bütün bu Meclis’in aynı düşüncede olduğunu ben biliyorum. Avrupa Uyuşturucu Raporu'na göre 2019 yılı baz alınmış bir milyon kişi başına kayıpların dünya ortalaması 35, AB ortalaması 15, Türkiye'de ise 5'lere gerilediği görülmekte" diye konuştu.

İYİ Parti’nin uyuşturucu tüketiminden kaynaklı ekonomik ve sosyal sorunların belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesi oyçokluğu ile reddedildi. (ANKA)