İYİ Partili Türkoğlu: Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yurt dışına giden 48 kişi dönmedi

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Türkoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Avrupa’ya giden 162 kişiden 48'inin geri dönmediğini ve konunun mahkeme kayıtlarına da girdiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

BURSA - İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, 2019 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla gri pasaportla Avrupa’ya giden 162 kişiden 48’inin geri dönmediğini iddia etti. Konunun, savcılık ifadelerinde ve soruşturma tutanaklarına yansıdığını belirten Türkoğlu, iddianamelerde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de yer aldığını ileri sürdü.

Savcılık ifadelerine ve soruşturma tutanaklarına yansıyan iddialarda, 2019 yılında spor kulüpleriyle yapılan 4 ayrı etkinlik bulunuyor. Etkinliklerle ilgili belirtilen iddialar şöyle:

Barbaros Spor Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Ekinci, 25 Nisan 2019 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bir yazı göndererek 15-22 Mayıs tarihleri arasında Kosava’nın Podujevo şehrinde yapılacak olan futbol turnuvasına davet edildiklerini belirtti. Kulübün Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği 27 kişilik isim listesi, Büyükşehir Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’ndan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne 13 kişi artarak 40 kişilik olarak onaya gitti. 18 kişi geri dönmedi.  

ONAY ÖNCESİ LİSTEDEKİ KİŞİLERE YENİLERİ EKLENİYOR

Soğanlı Kanalboyu Nilüfer Spor Kulübü, yapacağı yurtdışı etkinliği nedeniyle Büyükşehir’e 40 kişilik gri pasaport talepli liste gönderdi. Liste, benzer şekilde 4 kişi artarak 44 kişi olarak onaya gitti. Yurtdışına gidenlerden 11’i geri dönmedi. Zafer Spor Kulübü, 1-6 Temmuz 2019 tarihleri arasında Arnavutluk’un Durres kentinde düzenlenen Vllaznimi Cup 2019 Futbol turnuvası etkinliği için Büyükşehir’e 45 kişilik liste sundu. 8 kişinin eklendiği liste, 53 kişi olarak onaya gitti. Yurtdışına gidenlerden 19’u geri dönmedi. 28 Şubat 2019 tarihli yazıyla, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne onay için gönderilen 22 kişilik liste, 25’e çıkartıldı. Pasaport talep listesi Barbaros Spor Kulübü’nün daha önce 15-22 Mayıs tarihinde Kosova’da düzenlediği futbol turnuvasının aynı bilgileri kullanılarak hazırlandı. İddianamelerde, “masör” olarak adı geçen kişinin Barbaros Spor Kulübü’ne üye kaydının ve herhangi bir lisans kaydının olmadığı anlaşıldı.  

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AKTAŞ’A İDDİALARI SORDU

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, gri pasaport aracılığıyla yurtdışına gidip de dönmeyenlerin arasında PKK ile iltisaklı olduğu iddia edilen ve hakkında yurtdışına çıkış yasağı bulunan bir kişinin de bulunduğunu ileri sürdü. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş’a konuyu soran Türkoğlu, “Aktaş, bu konuda kendisine de mutlaka ulaşmış olan iddiaların sonucunda ne tür gelişmeler olduğunu, pasaport evraklarının altında imzası bulunan sorumlular hakkında herhangi bir tasarrufta bulunup bulunmadığını, yapılan gözaltı ve tutuklamalar arasında Büyükşehir personelinin olup almadığını kamuoyuna derhal açıklamalıdır” dedi.

BARBAROS SPOR KULÜBÜ ESKİ DANIŞMANI: HAKSIZ YERE CEZA YEDİM

İddianamelerde adı geçen Barbaros Spor Kulübü ikinci başkanı Cemal Gürsu mahkeme sürecinin devam ettiğine işaret ederek kulüp olarak kandırıldıklarını söyledi. Yazılarda irtibat olarak belirtilen ve 2019 yılında kulüpte danışmanlık yapan Orhan Varoğlu, kendisine haksız yere ceza verildiğini vurguladı. Olay nedeniyle 110 gün tutuklu kaldığını belirterek: “Davet yazılarında ismimin irtibat numarası olarak yazıldığından haberim yok. Bunu mahkemede de söyledim. Yazıların bana ait olmadığını da söyledim.”

Listede antrenör olarak ismi geçen Ayhan Yiğit’i veya ismi geçenleri tanımadığını da sözlerine ekleyen Varoğlu, “Benim kulüple resmi sözleşmem yok. Kulüp oluşumuna yardım etmek için gittim. Hüseyin Liman’la birlikte 2017 yılında yaptığımız organizasyonda, 90 kişiyle turnuvalara katılıp geri döndük. ‘2019 yılında böyle bir organizasyon olacak’ dediler. Biz de kulüp başkanlarını görüştürdük. Başkan organizasyona katılmaya onay verdi ama sonraki süreçte turnuvaların iptal olduğu söylendi. Ben gitmedim” diye konuştu.  Listede masör olarak adı geçen Salih Cantürk ile mahalle arkadaşı olduğunu söyleyen Varoğlu, Cantürk’ün kulüple bağlantısının olmadığını ifade etti.

LİMAN: ORGANİZASYONA SONRADAN DAHİL EDİLEN KİŞİLER KAÇTI

Listede sportif direktör olarak ismi geçen Hüseyin Liman, suç işleyenlerin mahkemede ortaya çıkacağını dile getirerek, “Benim ismimi, belediyeyi, valiliği kullanıyorlar. Bizim üzerimizden prim yapmaya çalışıyorlar. Ben 2019 yılına kadar insanları, bürokratları, belediyeleri yurt dışına götürmüşüm. 2019’da birileri bu işin içine çomak soktu, olan bize, belediyeye, valiliğe, il nüfus müdürlüklerine oldu. Şimdi suç atıyorlar” ifadelerini kullandı. Organizasyonlara iptal olduğu için gidemediklerini aktaran Liman, “Biz liste veriyoruz. Listedeki insanlar gelmeyince de bizim organizasyonumuz iptal oluyor. Organizasyonlar iptal edildikten sonra bu şahıslar, ellerinde pasaportları olduğu için gidebiliyorlar” dedi. Bütün evrakları mahkemeye sunduğunu belirten Liman, “Mahkemede tanımadığım insanlar çıktı karşıma. Benim tanıdığım Rıdvan Sultansu ve Sabahattin Bulğaver, benim organizasyonuma sonradan insanlar getirdiler. Getirdikleri insanlar da kaçan insanlar” diye konuştu.

YARGILANANLAR ARASINDA BELEDİYE VE İŞTİRAKLERİNDEN İKİ PERSONEL VAR

Bursa Büyükşehir Belediyesi üzerinden 2019 yılında gri hizmet pasaportu alınarak, insan kaçakçılığı yapıldığı yönündeki iddialara Büyükşehir’den yazılı açıklama geldi. Konunun yargıya taşındığının belirtildiği açıklamada, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada 06.01.2020 tarihinde 143 şahıs hakkında iddianame düzenlenerek dava açıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Yargılama süreci halen devam etmekle birlikte geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili idari soruşturma da başlatılmıştır” denildi. Yargılananlar arasında belediye ve iştiraklerinden iki personel de bulunuyor. (DUVAR)