İYİ Parti'den 'Öğrenci Andı' için kanun teklifi

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, ilköğretim okullarında ‘Öğrenci Andı’ okutulması hakkında Meclis’e Kanun Teklifi verdi. Nuhoğlu, teklifinin kanunlaştırılması için tüm milletvekillerinden destek beklediğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu Meclis'te düzenlediği basın toplantısıyla, son dönemde yeniden tartışmaya açılan ‘Öğrenci Andı’nın yeniden okullarda okutulması çağrısında bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 30 Eylül 2013 yılında açıklanan "Demokratikleşme Paketi" sonrası ‘Öğrenci Andı’nın yürürlükten kaldırıldığını belirten Nuhoğlu, “Karara Türk Eğitim-Sen tarafından itiraz edilmiş, bu kararın iptali istemiyle dava açılmıştır. Danıştay 8. Dairesi, Andımızda 'Anayasada anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu' gerekçesiyle yeminin yeniden okutulmasına 5 yıl geçtikten sonra karar vermiştir. Bunun üzerine, Millî Eğitim Bakanlığı, Danıştay'ın kararını temyize götürmüş ve yürütmenin durdurulmasını istemiştir. 12 Mart 2021’de dava karara bağlanarak, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından andımızın okutulması yönündeki karar iptal edilmiş oldu” ifadelerine yer verdi.

'PEDAGOJİK FORMASYON İLKELERİNE AYKIRI DEĞİL'

Danıştay’ın ‘Öğrenci Andı’ okutulmasının iptali yönünde verdiği kararın gerekçesine işaret eden Nuhoğlu, şöyle konuştu:

“Andımızın iptal gerekçesi olarak; Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin göstergesi sayılan demokratikleşmenin gereği olduğu, pedagojik olarak ilköğretim çağındaki çocuklar için uygun olmadığı ve bu nevi yeminlerin demokratik toplumlarda söz konusu olamayacağı savunulmaktadır. Bu yemin, pedagojik formasyon ilkelerine aykırı bir durum içermemektedir. Kaldırılmasında da herhangi bir kamu yararı yoktur. Atatürk’ün ilkelerine, Anayasaya ve kanunlara ters düşmemektedir. Bu gerekçe, hukuk nezdinde hiçbir bilimsel temele dayanmamaktadır. Tamamen siyasi bir görüşün tezahürüdür.”

Söz konusu kanun teklifi ile Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmî ve özel ilköğretim kurumlarında, ‘Öğrenci Andı’nın söylenmesinin kanun seviyesinde düzenlenmesinin amaçlandığını kaydeden Nuhoğlu, “Bu kanun teklifi bir siyasi partiye ait değildir. Açıkladığımız gerekçede de ifade edildiği gibi bütün siyasi partilerimizde yer alan, konuya duyarlı milletvekillerinin ortak arzusu niteliğindedir. O bakımdan hepsinin desteğini bekliyoruz. Teklifin kanunlaşması halinde tartışmanın sona ereceğine inanıyor, saygılar sunuyoruz” dedi. (DUVAR)