İYİ Parti’den AK Parti'nin ‘başörtüsü teklifine’ yeşil ışık

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, başörtüsü için Anayasa teklifine dair, “Genel İdare Kurulumuzda çoğunluğun eğilimi, temayülü ise olumlu bir kanaat içerisinde olduğumuz yönündedir. Yani evet yönündedir” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, partisinin genel merkez binasında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.
AK Parti’nin Meclis’e getirdiği başörtüsü düzenlemesine dair konuşan İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, “Burada iki öneli hususun altı çizildi. Bir; metin içerisinde riskli gördüğümüz, ileride problem yaratacağını düşündüğümüz bazı ifadeler var. Bunların değiştirilmesi gerekmektedir. Genel İdare Kurulumuzdan çıkan ortak görüş budur. Bununla birlikte Genel İdare Kurulumuzda çoğunluğun eğilimi, temayülü ise olumlu bir kanaat içerisinde olduğumuz yönündedir.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in konuyu partisinin yetkili kurullarıyla görüşmeye devam edeceğini ekleyen Zorlu, “Anayasa değişiklik metni üzerindeki eğilimimizi etap etap sizlerle paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

ZORLU’DAN BAKAN NEBATİ’YE: İNSAN ALLAH’TAN KORKAR

Türkiye'nin en önemli sorununun ekonomi olduğunu belirten Zorlu, "Siyasi iktidarın plansız ve dayatmacı politikaları sayesinde ne yazık ki bugün sıkıntısız hiçbir sektör ve meslek grubu kalmamıştır" dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin "2022 en kötü yıl olarak tarihe geçecek. 100 milyar dolar dış ticaret açığı, 50 milyar dolar cari açık söz konusu. Ama çok şükür bu zor dönemi geride bırakıyoruz” şeklindeki açıklamasını hatırlatan Zorlu, "İnsan Allah'tan korkar. Bu cümleyi kurarken biraz düşünür. Ama gelinen tablo o kadar acı ki, kendisi de bu vahim tabloyla yüzleşme sorumluluğunu taşımaya başladı. Bu gerçeklerin onlar tarafından da dile getiriliyor olması bizim için güzel bir gelişme” diye konuştu.

Bakan Nebati'nin "Asgari ücretliye de memura da emekliye de ne verilse haklarıdır. Dar gelirliye, fakir fukaraya vermek bereket getirir" şeklinde açıklamasına da değinen Zorlu, "Bu nasıl bir anlayış? Bu iki ifadeyi bütünleştirdiğimizde, milletimizin böyle bir anlayıştan umut beklemesi mümkün olabilir mi?" şeklinde konuştu.

EYT: YENİ BİR YAŞ SINIRLAMASI GETİRİLMEMELİ

EYT kapsamındaki mağduriyetler konusuna değinen Zorlu, bu konun da plansız ve dayatmacı bir anlayışla karmaşık hale getirildiğini savundu. İnsanların umutlarının ileri bir tarihe ertelendiğine işaret eden Zorlu, partisinin iktidarında bu sorunun çözüleceğini vurguladı ve "Yeni mağduriyetler yaratmamak için yeni bir yaş sınırlaması kesinlikle getirilmemelidir” dedi.

Başörtüsü için Anayasa teklifi konusuna da değinen Zorlu, şunları kaydetti:

"İYİ Parti olarak bu konudaki hassasiyetimiz öteden beri bellidir. Bu konuyla ilgili olarak hakkında fezleke olan tek parti lideri, siyasetçi bizin genel başkanımızdır. Bu konudaki hassasiyetimiz tartışılamaz. Ama biz istiyoruz ki, memlekette bunca sorunu varken, seçim sandığını bekleyip, siyasetin bugüne kadar yaptığı-yapamadığı şeylerle ilgili olarak bir yüzleşme isteği varken, bunun yanına bir de referandum sandığının konma çabasını, siyaseten doğru bulmadığımız gibi milletimize karşı yapılmış bir haksızlık olarak da görüyoruz. Ancak gelinen aşamada bir teklif metni var. Sayın Genel Başkanımız biraz önce ifade ettiğimiz görüşlerimizi Altılı Masa’daki liderlere götürerek, bu toplantıda ifade etti. Birlikte ortam bir tutum geliştirilmesi konusundaki İYİ Parti'nin kanaatini liderlere aktardı. 'Metin tekrar gelsin, ona göre davranalım' şeklinde bir eğilim ortaya çıkmıştı. Şimdi malumunuz metin kamuoyuna yansıdı. Teklif resmi olarak da TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

‘ÇOĞUNLUĞUN EĞİLİMİ OLUMLU’

“Biz bu ve benzeri konularda, tartışmalı meselelerde, ülkemizi ve milletimizi yakından ilgilendiren konularda yetkili kurullarımızca karar almayı gelenek haline getirmiş bir partiyiz. Bu bir süreç yönetimi. Bunun bir parçası olarak da bugün Genel İdare Kurulumuzda bu konuyu değerlendirme fırsatı bulduk. Genel İdare Kurulumuzdan çıkan eğilimi yansıtmak istiyorum. Burada iki öneli hususun altı çizildi. Bir, bu metin içerisinde riskli gördüğümüz, ileride problem yaratacağını düşündüğümüz bazı ifadeler var. Bunların değiştirilmesi gerekmektedir. Genel İdare Kurulumuzdan çıkan ortak görüş budur. Bununla birlikte Genel İdare Kurulumuzda çoğunluğun eğilimi, temayülü ise olumlu bir kanaat içerisinde olduğumuz yönündedir. Yani evet yönündedir. Fakat Anayasa değişiklikleri konusunda gizli oylama olması sebebiyle bağlayıcı bir karar alamıyoruz. Sayın Genel Başkanımız yetkili kurullarımızla bu konudaki temaslarını sürdürecek. Önümüzdeki günlerde milletvekillerimiz ile bir araya gelecek. Belki ardından kurucular kurulu toplanacak ve tüm yetkili kurullarımızın Anayasa değişiklik metni üzerindeki eğilimimizi etap etap sizlerle paylaşacağız.” (DUVAR)