İYİ Parti ilk kez RTÜK'e üye verecek

Meclis Genel Kurulu’nda gelecek hafta RTÜK için üye seçimi yapılacak. İYİ Parti kontenjanından seçilecek üye için Ahmet Can Buğday ismi bildirildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Meclis Genel Kurulu iki haftalık aranın ardından gelecek hafta çalışmaya başlayacak. TSK'nın, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşüleceği Genel Kurul gündeminde ayrıca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na üye seçimi yer alacak.

İYİ Parti kontenjanına düşen bir üyelik için yapılacak seçimde İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağlı olan İST-Güven Genel Müdürü Ahmet Can Buğday'ı aday gösterecek. Seçimin tamamlanmasının ardından İYİ Parti ilk kez RTÜK'e üye göndermiş olacak.

2022'de yapılan RTÜK seçiminde de Meclis'teki sandalye sayısının karşılığı olarak RTÜK'e üye gönderme hakkı bulunan İYİ Parti, CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'nin AK Parti'ye katılmasının ardından bu hakkını kaybetmişti. Böylece AK Parti RTÜK'e bir üye daha göndermişti.

İYİ Parti'nin adayı Buğday, yaş haddinden görevi sona eren ve Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan DEM Parti'nin RTÜK üyesi Ali Ürküt'ün yerine göreve başlayacak.

Etiketler RTÜK İYİ Parti