İtfaiyede çekilen videoya disiplin soruşturması

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Toros Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi’nde çekilen görüntüler için disiplin süreci başlatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Toros Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi’nde çekilen görüntüler sosyal medyada gündem oldu. İtfaiye araçlarını oyun alanına çeviren kadınlar o anları Instagram'da yayınladı. Tepki çeken videolar sonrasında 4 personel hakkında disiplin süreci başlatıldı.

Eğitim merkezine gelen 3 kadının sosyal medya hesaplarından paylaştığı görüntülerde itfaiye araçlarının direksiyonuna geçtikleri ve eğitim merkezi içinde gezerek sirene bastıkları görüldü.

'YANGIN VAR DEDİLER GELDİK'

Görüntüleri çekerken eğlenen kadınlardan biri kahkaha atarak, "Mesleği bıraktı itfaiyeci oldu" dedi. Yapılan bir paylaşımda 'Yangın var dediler geldik' yorumu yapılırken, başka bir paylaşımda ise, 'Şey mi dostum yine yangınlar yine ben' diye yazıldı. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi soruşturma başlattı.

Belediyeden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Başarılı çalışmalarıyla her zaman gururlandığımız İzmir İtfaiyesi, disiplin, ciddiyet ve sorumluluk duygusunu hizmet sırasındaki temel davranış modeli olarak benimsemiş bir teşkilattır. Özellikle geçen yıl yaşanan yangın, sel, deprem gibi günlük yaşamı etkileyen olaylarda canını dişine takarak görev yapan, tüm Türkiye’nin güvenini ve takdirini kazanan İzmir İtfaiyesi’nin üniformasını taşıyan her personelimizin de aynı hassasiyet içerisinde olmasını beklemekteyiz. Dün itibarıyla bazı internet siteleri ve sosyal medya hesaplarına yansıyan görüntülerin bahsi geçen disiplin ve sorumluluk anlayışıyla bağdaşmadığı aşikardır. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak teşkilatımızın saygınlığına gölge düşürecek hiçbir eylem ve davranışa tolerans göstermemiz söz konusu değildir. Olayla ilgili inceleme derhal başlatılmış, tespit edilen 4 personel hakkında disiplin süreci devreye alınmıştır. Başlatılan soruşturmada sorumlu personele yasa, yönetmelik ve talimatlar doğrultusunda ilgili disiplin ve teftiş kurulunun vereceği karara göre iş akitlerinin feshi de dahil gereken en ağır yaptırımlar uygulanacaktır. Kamuoyunun dikkatine sunarız." (HABER MERKEZİ)