İtalya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

İtalya Başbakanı Draghi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "diktatör" demesinin ardından İtalya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik "diktatör" açıklamasının ardından İtalya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. 

Bakanlıktan yazılı açıklamada, Draghi'nin sözlerinin "kabul edilemez ifadeler" olduğu belirtildi. 

Açıklamada, "Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Sayın Faruk Kaymakcı tarafından İtalyan Büyükelçi’ye, göreve atamayla gelmiş İtalya Başbakanının, Avrupa’da en yüksek halk oyu desteğiyle seçilmiş bir lider olan Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik sözlerini kuvvetle kınadığımız, Türkiye-İtalya dostluğu ve müttefikliğiyle bağdaştıramadığımız bu hadsiz ve çirkin ifadelerin derhal geri alınmasını beklediğimiz vurgulanmıştır" denildi.

Türkiye'nin AB içindeki tartışmalara taraf olmayacağı ifade edilen açıklama şöyle devam etti:

"Büyükelçiye, AB Konsey ve Komisyon Başkanlarının ahiren ülkemize gerçekleştirdikleri ziyaretin protokol düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olmadan yapılan açıklamaların kabul edilemez olduğu, Türkiye’nin misafirperverliğini kimsenin sorgulayamayacağı, ülkemizin AB içindeki anlamsız ve kötü niyetli tartışmalara taraf olmayacağı ve Türkiye-AB olumlu gündemini baltalamaya yönelik çabaları nafile bulduğumuz da bildirilmiştir." 

ÇAVUŞOĞLU: HADSİZ İFADELERİ KINIYORUZ

Twitter hesabından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Draghi'ye tepki gösterdi. 

Çavuşoğlu, "Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz" dedi.

Draghi, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara ziyaretinde ayakta kalmasıyla yaşanan protokol krizini değerlendirirken Erdoğan'a "diktatör" demiş ve protokol krizinden Türkiye'yi sorumlu tutmuştu. (HABER MERKEZİ)