İtalya'da yeni bakan yardımcısının Nazi kol bantlı fotoğrafı çıktı

İtalya'da Giorgia Meloni'nin liderlik ettiği hükümette Altyapı Bakanlığı'na bakan yardımcısı olarak atanan Galeazzo Bignami'nin Nazi kol bandıyla çekilmiş fotoğrafı tartışma konusu oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya'da Başbakan Giorgia Meloni'nin partisi faşist İtalya'nın Kardeşleri'nden (FdI) milletvekili seçilen Galeazzo Bignami'nin Altyapı Bakanlığı'nda bakan yardımcılığına getirildiğinin açıklanmasının ardından Bignami'ye ait bir fotoğraf, İtalyan basınında ve sosyal medyada yeniden gündeme geldi.

AA'nın haberine göre Bignami'nin 2005'te Nazi subayı gibi giyinip, Nazi kol bandıyla çekildiği fotoğraf karesi, ülkede tartışma yarattı. Pek çok sosyal medya kullanıcısı da bu fotoğrafa tepki gösterdi.

Altyapı Bakanlığı'nın yeni "2 numarası" Bignami ise söz konusu fotoğrafın kendisinin bekarlığa veda partisi gibi özel bir ortamda çekildiğini öne sürerek, bu karenin yeniden gündeme getirilmesinin "saçmalık" olduğunu söyledi.

Bignami, "Totalitarizmin her halini, her türlü anti-demokratik ifade biçimini ve hatta mutlak kötülük olan Nazizm ve ona yakın olabilecek her hareketi koşulsuz sert şekilde kınıyorum" açıklamasında bulundu.

Bignami, tüm siyasi yaşantısı boyunca Yahudi halkına ve İsrail'e olan yakınlığını her zaman dile getirdiğini savundu.

İtalya'da 25 Eylül'de yapılan genel seçimleri, Benito Mussolini ve 1922-1943 dönemindeki faşist döneme gençliğinde sempatiyle baktığını gizlemeyen Giorgia Meloni ve partisi İtalya'nın Kardeşleri ve sağ ittifakı kazanmıştı. (HABER MERKEZİ)