İtalya'da son yılların en büyük mafya davası başladı

İtalya'da 'Ndrangheta mafyası yargıya hesap verecek. 355 kişinin yargılanacağı, yüzlerce avukatın görev yapacağı ve 1000'e yakın tanığın dinleneceği dava iki yıl sürecek.

Davanın savcısı Nicola Gratteri.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya'nın en güçlü mafya yapılanmalarından biri olan ve Avrupa'daki yasadışı kokain ticaretinin yaklaşık yüzde 80'ini kontrol ettiği düşünülen 'Ndrangheta mafyasının üyelerinin yargılandığı dava başladı. İtalya'da on yıllardır görülen en büyük mafya davasının ilk duruşmasında 70 kişi hüküm giydi.

YÜZLERCE AVUKAT, 1000'E YAKIN TANIK

İtalyan basınına göre, dava sürecinde 355 kişi yargılanacak. Bu kişilerin bazıları mafya üyeliğiyle suçlanan isimler; bazılarıysa para karşılığı mafyaya yardım ettiği düşünülen eski yetkililer. İki yıl sürmesi beklenen davada yüzlerce avukat görev alacak. Yaklaşık 1000 kişi de tanıklık yapacak.

İLK YARGILANANLAR SAVCILIKLA ANLAŞTI

İlk duruşma, Calabria bölgesindeki Lamezia Terme kentinde, özel olarak hazırlanan bir mahkeme salonunda, basına kapalı şekilde görüldü. Cinayete teşebbüs ve haraç kesme gibi suçlardan yargılanan ilk isimlerin hızlı bir süreç talep ettiği ve suçlu bulunmaları halinde de, tanıklıkları karşılığı cezalarının üçte bir oranında düşürüldüğü belirtildi. Yargıçlar altı kişiye savcıların talep ettiği azami cezayı vererek, 20 yıl hapis kararı aldı. İlk günkü duruşmada 21 kişi de aklandı.

HEDEFTE MANCUSO AİLESİ VAR

'Ndrangheta mafyası, yaklaşık 150 aileden oluşuyor. Söz konusu davadaysa, hedefte sadece Mancuso ailesi var. Yargılanacak isimlere uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet, cinayete teşebbüs, haraç kesme, tefecilik, resmi sırların ifşa edilmesi ve görevi kötüye kullanmak gibi suçlamalar yöneltiliyor.

En önde gelen sanıklar ise Mancuso ailesinin lideri olmakla suçlanan, 67 yaşındaki 'Amca' lakaplı Luigi Mancuso ile onunla iş tutmakla suçlanan 68 yaşındaki eski senatör Giancarlo Pittelli.

SAVCI 30 YILDIR POLİS KORUMASINDA YAŞIYOR

Davanın savcılığını ise İtalya'nın mafyayla mücadelesinde öne çıkan isimlerden Nicola Gratteri üstleniyor. Suç örgütleriyle yıllardır mücadele eden Gratteri, 30 yıldan uzun süredir polis korumasıyla yaşıyor.

'Ndrangheta mafyası, Sicilya mafyası Cosa Nostra'nın çok sayıda üyesinin 1980'lerde yakalanıp yargılanması sonrası zayıflamasının ardından güçlenmişti. 'Ndrangheta, çok sayıda yasadışı alanda faaliyet gösteriyor. Örgütün 'uzmanlık' alanı ise kokain ticareti; Avrupa'daki yasadışı kokain ticaretinin yaklaşık yüzde 80'ini 'Ndrangheta kontrol ediyor. (DIŞ HABERLER)