İtalya Sinemasıyla Buluşma bugün başlıyor

14’üncü İtalya Sinemasıyla Buluşma etkinliği 27 Kasım - 3 Aralık tarihlerinde İtalyan Kültür Merkezi ve Sinematek/Sinema Evi’nde gerçekleşiyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Cinecittà iş birliğinde düzenlediği 14’üncü İtalya Sinemasıyla Buluşma etkinliğinde çağdaş İtalyan sinemasının en yeni ve dikkat çeken örneklerini bir araya getiriyor. Türkiye’nin İtalyan Büyükelçiliği ve İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’nun himayesinde düzenlenen etkinlik 27 Kasım – 3 Aralık tarihlerinde İtalyan Kültür Merkezi ve Sinematek/Sinema Evi’nde gerçekleşiyor.

Programda Venedik, Roma gibi önemli film festivallerinde övgü toplayan ve geçen yılın İtalyan film üretimini temsil eden sekiz film yer alıyor.

Her bir filmin Türkiye prömiyerini yapacağı etkinliğin açılış filmi ise 96. Akademi Ödülleri En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde İtalya’nın Oscar adayı olan Matteo Garrone imzalı Kaptan Benim (Io Capitano). Garrone’ye Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü getiren filmde iki gencin Dakar’dan Avrupa’ya uzanan yolculuğunu anlatılıyor.

Program kapsamında Venedik Film Festivali’nde En İyi Senaryo dahil üç ödül kazanan Enrico Maria Artale imzalı Cennet (El Paraíso), Venedik’in açılışını yapan Edoardo De Angelis imzalı Komutan (Comandante), Venedik’in Orizzonti (Horizons, Ufuklar) bölümünde Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Orizzonti Ödülü’nü kazanan Alain Parroni imzalı Sonsuz Pazar (Una sterminata domenica), Venedik’te Premio Lizzani Ödülü’ne layık bulunan Simone Massi imzalı Hiçbir Yerde (Invelle), 2023 Roma Film Festivali’nin açılış filmi olan Paola Cortellesi imzalı Hala Umut Var (C’è ancora domani), Toronto, Geneva gibi film festivallerinde gösterilen Ginevra Elkann imzalı Sana Söylemiştim (Te l’avevo detto) ve Venedik’ten Zürih’e pek çok film festivalini dolaşan Giorgio Diritti imzalı Lubo filmleri gösterilecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)