İtalya Başbakanı Meloni: Türkiye’nin AB üyeliği gündemde değil

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik meselesinin 'gündemde olmadığını' belirterek "Bana kalırsa bu konu hala oldukça uzak" dedi.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - NATO zirvesi kapsamında dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Türkiye’nin AB üyeliği meselesinin şu an gündemde üst sıralarda yer almadığını söyledi.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan NATO zirvesinin kapanışında bugün İtalya basınına açıklamalar yapan Başbakan Meloni, Erdoğan ile görüşmesiyle alakalı sorulara da yanıt verdi.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre Roma'da bir gazeteci, Erdoğan’ın "İsveç’in NATO üyeliğine onay vermek için Türkiye’nin AB üyeliğini masaya sürdüğünü hatırlattı’’ ve "Türkiye’de kadın hakları ve genel olarak insan hakları meselesi de düşünülürse Türkiye’nin AB’ye girmesi hakkında İtalya hükümetinin pozisyonu nedir?’’ diye sordu.

'BU KONU HALA OLDUKÇA UZAK'

Meloni’nin bu soruya yanıtı şöyle oldu:

"Bana kalırsa bu konu hala oldukça uzak. Bunu kesinlikle bir öncelik olarak değerlendirmeyen bizim pozisyonumuzun ötesinde, AB içinde de çeşitli zorluklar var.’’

Meloni, Avrupa Birliği’nin halen Batı Balkanlar’ı da kapsayan genişleme süreci üzerinde çalıştığını vurguladı, Türkiye’nin üyelik sürecinin ise "mevcut bağlamda gündemde yer bulmadığını’’ belirtti.

İTALYAN BASININDA YORUMLAR

La Stampa gazetesi bugün Erdoğan-Meloni görüşmesi haberini, "Ankara’nın AB üyeliğine karşı olan Meloni, Erdoğan’la görüşmesinde mahcubiyetten sadece göçmenler ve terörden söz etti" başlığıyla verdi.
La Repubblica da benzer şekilde, "Türkiye AB’yi istiyor, Meloni ise buna her zaman karşı oldu’’ başlığını kullandı ve bu durumun iki liderin görüşmesinde rahatsızlık yarattığını vurguladı.

'TÜRKİYE AVRUPA'NIN BİR PARÇASI DEĞİL'

Ekim 2022’den bu yana başbakanlık yapan Giorgia Meloni, muhalefetteyken Türkiye’nin AB üyeliği ihtimaline net ve sert biçimde karşı çıkıyordu. Aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisi lideri Meloni, 2 yıl önce bu konudaki bir açıklamasında “İtalya’nın Kardeşleri Türkiye’nin tarih, coğrafya ve kültür olarak bizim anladığımız Avrupa’nın bir parçası olmadığına inanıyor” demişti.
Meloni, Nisan 2021’de partisinin düzenlediği “Erdoğan Türkiyesi” başlıklı toplantıda Erdoğan’a, “özgürlük alanlarını daraltmak, Ayasofya gibi Hristiyanlık için değerli olan mekanların dönüştürülmesiyle İslamcı evrimi yoğunlaştırmak, Avrupa’daki Türkleri ve Müslümanları çocuk yaparak kıtayı sömürgeleştirmeye teşvik etmek, Avrupa’ya göçmen şantajı yapmak” gibi suçlamalar yöneltmişti.
O dönem muhalefette olan lider, "Türkiye’nin AB’ye üyelik statüsünü nihai olarak iptal etmenin ve Türkiye’nin Avrupa’ya girişine kesin olarak ‘hayır’ demenin vakti geldi’’ demişti. (HABER MERKEZİ)