İsviçre, Kerimov'un kızının parasının bir kısmı olan 131 milyon doları geri verecek

İsviçre, eski Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova'nın dondurulan parasının bir kısmı olan 131 milyon doları göndermeyi kabul etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsviçreli yetkililer, eski Özbekistan'ın Devlet Başkanı İslam Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova'nın 'rüşvet parası' denerek dondurulan hesabındaki yaklaşık 840 milyon dolarla ilgili yeni bir karar verdi.

Kerimova Cenevre'de Özbekistan'ın BM Büyükelçisi'yken dondurulan hesaptaki paranın, el konulan 131 milyon dolarının 'Özbekistan'ın gelişmesi için kullanılması güvence altına alınarak' ülkeye geri gönderilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. 

BBC'nin haberine göre anlaşma İsviçre'nin Bern kentinde, Özbekistan Adalet Bakanı Ruslanbek Davletov ve İsviçre Konfederasyon Başkanı Ignazio Cassis tarafından imzalandı. Anlaşmaya göre 131 milyon dolarla bir BM fonu oluşturulacak.

İsviçre, 2012'de Kerimova'nın hesabındaki 800 milyon İsviçre Frankını (yaklaşık 840 milyon dolar) dondurmuştu.
İsviçre, bu paranın Özbek pazarına girmek isteyen üç cep telefonu şirketinin ödediği rüşvet olduğunu söylemişti. 2019 yılında ise dondurulan bu paranın 131 milyon dolarına el konmuştu.

Kerimova 2017'de Özbekistan'da, sahtecilik ve kara para aklama suçlamalarından 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza daha sonra 5 yıl ev hapsine çevrildi. 2019 yılında ise Kerimova ev hapsi kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle cezaevine gönderildi. (HABER MERKEZİ)