İsviçre, ağır şiddet uygulayan eşini öldürmekten yargılanan kadına iltica hakkı tanıdı

İsviçre makamları Avrupa'da bir ilke imza attı. Türkiye'de kendisine ağır şiddet uygulayan eşini öldürmekten yargılanan ve bir süre hapis yatan Yasemin Çakal'a 'politik oturum hakkı' tanıdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Türkiye'nin Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine ilişkin tartışmalar sürerken, İsviçre kadına yönelik şiddet konusunda çarpıcı bir karar verdi. İsviçre makamları şimdiye kadar sadece siyasilere verilen 'politik iltica' hakkını, kendisine ağır şiddet uygulayan eşini bıçaklayarak öldüren Yasemin Çakal'a verdi.

yeni1mecra.com'dan İrfan Uçar'ın haberine göre, İstanbul’da şiddet uygulayan eşini bıçaklayarak öldürmekten tutuklanan, bir süre hapis yattıktan sonra beraat eden Yasemin Çakal tahliye edildi. Ancak İstinaf Mahkemesi 15 yıl hapis cezası verilmesi yönünde kararı bozdu, dosya hâlâ Yargıtay’da bulunuyor.

'KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKTİR'

Geçen yıl başında İsviçre’ye giden Yasemin Çakal, iltica talebinde bulundu. İki kez duruşma yapıldı, İltica Dairesi görevlisi ilk görüşmede başvurucunun üzerindeki tehlike kalkana kadar İsviçre’de kalmasına olanak tanıyan “F” oturumu verilebileceği olasılığını gündeme getirdi.

Ancak Yasemin Çakal, kadına yönelik şiddetin politik olduğunu, öz savunmanın cezalandırılmasının kabul edilemez olduğu yönünde savunmalar yaptı. Çakal bu durumu “Kadına yönelik şiddet politiktir. Kadının kendisini savunması cezalandırılıyor, dedim. Doğrusu mahkemede kendi kendime konuşuyorum gibi bir duygu içindeydim. Mahkemenin dikkate alacağına dair umudum yoktu” diye anlattı.

Kararın eline yeni geçtiğini söyleyen Çakal, hislerini şöyle anlattı: “Önce inanamadım. Çok heyecanlıyım. Bu karar bir ilk. Bu feminist avukatların başarısıdır. İstanbul Feminist Kolektif'e ve bu mücadeleyi veren herkese teşekkür ederim.” (HABER MERKEZİ)