İşverene 5 puanlık SGK primi desteği

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödenen sigorta primlerinden yapılan 5 puanlık indirimde yeni dönem başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - SGK sigorta prim desteğinde detaylar netleşti. Prime esas kazanç brüt asgari ücret (5004 lira) ile bunun 7.5 katı (37 bin 530) arasında değişiyor. Bu rakamlara göre 5 puanlık prim indirimi bu yıl işçi başına 250 lira ile 1876 lira arasında değişecek.
Hükümet, işverene destek amacıyla SGK primi ödemelerinde 5 puanlık indirime gitmişti. 

Ocak dönemine ait prim ve hizmet beyannamesinden itibaren (28 Şubat'a kadar verilecek) geçerli olmak üzere işverenin Türkiye genelindeki işyerleri dikkate alınarak borç sorgusu yapılacak. İşyerlerinin birinde prim borcu çıkması durumunda borcu olmayan işyerleri de dâhil 5 puanlık indirimden yararlanılamayacak.
SSK'lı olarak çalışanların prime esas kazancı üzerinden yüzde 14 oranında işçi, yüzde 20,5 oranında işveren payı olmak üzere yüzde 34,5 prim kesiliyor. Primini düzenli ödeyen işverenlere destek için 5 puanlık prim indirimi uygulanıyor.

İNDİRİM BRÜT ÜCRETE UYGULANIYOR

İşyerinden birinde 20 lira ve üzeri borcu olan hiçbir işyeri için 5510 kodunu (muhtasar ve prim hizmet beyannamesi) seçemeyeceği için prim indirimi alamayacak. Beş puanlık prim indirimi çalışanın brüt ücretine uygulanıyor. Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre Kurum'a olan borçlarını ödeyen, yapılandıran, taksitlerini düzenli ödeyenler ise prim indiriminden yararlanmaya devam edecek.

SORGULAMA NASIL YAPILACAK?

Türkiye geneli borç durumu sorgulama işlemi SGK Online İş Yeri Bildirge Ekranı'ndan 'e-Borcu Yoktur Aktivasyonu' seçeneği üzerinden gerçekleştirebilir. 

Etiketler sgk sigorta primi vergi