İsveç’te yaşayan Kürt göçmene sınır dışı kararı: Eşin ‘terörle’ bağlantılı

İsveç Göç Dairesi, 2017 yılında evlilik yaparak ülkeye gelen Kürt göçmen Nahsan Keser hakkında vatandaş olan eşinin ‘terörle bağlantılı’ olduğu gerekçesiyle sınır dışı kararı verdi.

Google Haberlere Abone ol

Ahmet Tirej Kaya

İSVEÇ - İsveç'te yaşayan Kürt göçmen Nahsan Keser hakkında eşinin 'terör bağlantısı' olduğu gerekçesiyle sınır dışı kararı verildi. Yaklaşık 6 yıl önce İsveç vatandaşı Bahar Yılmaz* ile evlenerek ülkeye göçen Keser, önce iki yıl süreli geçici oturum izni aldı, bu sürenin ardından süresiz oturum izni için başvuru yaptı. Uzun süre başvurusuna yanıt alamayan Keser, dosyasına SÄPO’nun (İsveç İstihbaratı) dahil olduğunu öğrendi.

Türkiye’de herhangi bir davası bulunmayan Keser’e SÄPO ile yaptığı görüşmelerde eşi ile ilgili sorular soruldu. SÄPO, Göçmen Dairesi’ne Nahsan Keser’in herhangi bir terör ilişkisi olmasa da eşinin ‘terör bağlantısı’ bulunduğu gerekçesiyle ülke için güvenlik tehdidi olduğunu ve sınır dışı edilmesi gerektiğini bildirdi. Bu süreç içerisinde iltica başvurusu da yapan Keser, hem iltica başvurusuna hem evlilik üzerinden yaptığı süresiz oturum izni başvurusuna hem de çalışma izni başvurusuna aynı anda ret yanıtı aldı.

Yaptığı itirazlara da olumlu yanıt alamayan Keser hakkında 2 Aralık’ta sınır dışı kararı verildi. Keser’in dört hafta içerisinde İsveç’i terk etmesi gerektiği belirtilen kararda, bu süre zarfında güvenlik birimlerinin de kendisini yakalama yetkisine sahip olduğu ifade edildi.

 Nahsan Keser

‘İSVEÇ DEVLET KURUMLARI SUÇ İŞLİYOR’

Eşiyle birlikte restoran işleten Keser, SÄPO yetkililerinin kendisiyle yaptığı görüşmede, “Kürtler neden PKK’ye destek veriyor, örgüt neden bitmiyor, senin bir bağın var mı” sorularının yanında eşiyle ilgili olarak da “Gazetecilik yaparken ne üzerine haberler yaptı, arkadaşları kim, kimlerle görüşüyor” gibi sorular sorulduğunu söyledi. Türkiye’de ve İsveç’te eşinin de kendisinin de herhangi bir soruşturması ya da davası bulunmadığını ifade eden Keser, “Dünyanın neresine giderseniz gidin, bir insan suçu kanıtlanmadığı müddetçe masumdur. Bu masumiyet karinesidir. Hangi gerekçeyle beni suçlayıp böyle bir karar veriyorlar? Önüme benimle ilgili hiçbir delil koymadan, sadece eşimi neden göstererek bana sınır dışı kararı verdiler. Beni görüşmeye çağırıp orada olmayan eşim hakkında sorular soruyorlar. Sonra öğreniyorum ki eşim neden gösterilerek bana oturum verilmiyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Acı verici bir durum. Kendi anayasalarını hiçe sayarak başka bir hukuk uyguluyorlar. İsveç devlet kurumları suç işliyor. Demokratik bir devletin gereklerine göre hareket etmiyor” dedi.

Eşinden ve altı yaşındaki oğlundan ayrılmak istemediğini belirten Keser, yakalanıp Türkiye’ye sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapacaklarını aktaran Keser, Türkiye’de hakkında bir siyasi dava olmasa da MİT ile SÄPO’nun kurduğu temasların sonucu olarak sınır dışı edildiğini ve bu sebeple Türkiye’de kendisini neyin beklediğini bilmediğini söyledi.

‘EŞİM BENİM YÜZÜMDEN CEZALANDIRILABİLİR Mİ?’

90’lı yıllarda İsveç’e gelen Bahar Yılmaz, burada iki üniversite bitirdiğini ve İsveç Devlet Televizyonu (SVT) başta olmak üzere çok sayıda mecrada gazetecilik yaptığını belirtti. Kürt medyasında da çalışan Yılmaz, yaptığı haberler nedeniyle hem İsveç’te hem de Türkiye’de baskı ve ölüm tehditlerine maruz kaldığını ifade etti.

Kendisinin neden olarak gösterilerek eşi hakkında sınır dışı kararı verilmesini şaşkınlıkla ve öfkeyle karşıladığını aktaran Yılmaz şunları söyledi: “Kürt olarak doğdum. Ailevi, toplumsal ya da devletle ilgili konularda her zaman haksızlığa karşı durdum. Vicdanımın peşinden gittim. İsveç’e gelince insan rahatlıyor. Demokratik bir ülkede yaşadığını ve serbestçe kendini ifade edebileceğini düşünüyorsun. 30 yıl burada yaşıyorsun ama bu ülke sorgusuz, sualsiz sana terörist damgası vurabiliyor. Üzgünüm, şaşkınım ve öfkeliyim. Bir kadın olarak verdiğim mücadelenin karşılığı bu mu olmalıydı? Beni çağırıp suçu mu söyleseler, beni yargılasalar neyse ama herhangi bir yargı kararı olmamasına rağmen suçlu olarak görülüyorum. Bunun üstüne bu yasa dışı prosedürün ardından beni neden göstererek eşimi cezalandırıyorlar.”

‘BENİ DAİŞ’LİLERLE BİR TUTUYORLAR’

Eşi için işçi oturumunu da içeren birçok farklı başvuru yaptıklarını ama SÄPO’nun kanaatinin dışında hiçbir şey dinlenmediğini ifade eden Yılmaz, Göç Dairesi tarafından altı yaşındaki çocuklarının geleceği ile ilgili endişelerine de, “Ailenin dağılması, çocuğun babasız kalması bizim ülkemizin güvenliğinden daha önemli değil” yanıtının verildiğini söyledi. Sonuç ne olursa olsun tazminat davası açacağını belirten Yılmaz, “Beni terörist olarak ilan etmişler. DAİŞ’lilerle bir tutuyorlar” dedi.

KÜRT MÜLTECİ MAHMUT TAT DA İADE EDİLMİŞTİ

İsveç’in geçtiğimiz günlerde iltica başvurusuna ret yanıtı alan Kürt mülteci Mahmut Tat'ı Türkiye’ye teslim etmesi tartışmalara neden olmuştu. Geçtiğimiz süreçte sınır dışı kararlarını içeren onlarca dosyanın olduğu basına yansırken, bu dosyaların ortak yönü ise Göçmen Dairesi’nin baktığı iltica dosyalarına SÄPO’nun (İsveç İstihbaratı) dahil olması ve başvurucu kişiler hakkında ‘ülke güvenliği için tehdit oldukları’ tespitinin yapılması.

Türkiye’nin NATO görüşmelerinde İsveç’ten iadesini istediği insanların çoğunun ülke vatandaşı olması gerekçesiyle bu taleplerin karşılanmasının mümkün olmadığı ifade ediliyor. Aynı zamanda iade dosyalarında nihai karar mercii Yüksek Mahkeme. Bunlarla birlikte bu tarz sınır dışı kararları ise SÄPO’nun kanaat bildirmesinin ardından Göçmen Dairesi tarafından alınıyor ve iadelere göre çok daha rahat bir şekilde uygulanabiliyor. 

* İsminin güvenlik nedeniyle değiştirilmesini istedi.