İsveç'te Kuran yakan ırkçı siyasetçi konuştu: Pişman değilim

İsveç basınına konuşan Paludan, "Pişman mısınız?" sorusuna "Hayır" yanıtını verdi. Ölüm tehdidi aldığını söyleyen Danimarkalı siyasetçi, "Biri beni açıkça öldüreceğini yazdığında korkarım" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakan Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, İsveç basınına konuştu. 'Pişman olmadığını' söyleyen Paludan, ölüm tehdidi aldığını dile getirdi.

POLİS KORUMASIYLA YAŞIYOR

"Pişman mısınız?" sorusunu "Hayır" diyerek yanıtlayan Paludan, "Bunu yaptım çünkü önemli siyasi sebepler olduğunu düşünüyorum. Bu kadar çok insanın beni ölümle tehdit etmesine üzülüyorum" ifadelerini kullandı. Eyleminin 'bu kadar fazla tepki çekeceğini tahmin etmediğini' söyleyen Paludan, 2019 yılından bu yana Danimarka polisinin korumasıyla yaşadığını dile getirdi.

'ASLINDA BATI'YI ELEŞTİRİYORLAR'

Kendisine yöneltilen tepkilerin aslında 'Batı'yı eleştirdiğini' savunan ırkçı siyasetçi, "Çok somut tehditler alıyorum" dedi. Paludan, "Korkuyor musun?" sorusuna ise şöyle cevap verdi: "Evet, biri beni açıkça öldüreceğini yazdığında korkarım."

İSVEÇLİ BAKANIN ZİYARETİ ERTELENMİŞTİ

Olayın ardından Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bu geldiğimiz noktada İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi de anlamı da kalmadı. Bu nedenle ziyareti iptal ettik” açıklamasında bulunmuştu. Jonson ise ziyaretinin ertelendiğini söylemiş, "Mevkidaşım Hulusi Akar ile Almanya'nın Ramstein kentindeki ABD askeri üssünde görüştüm. Ankara'da yapmayı planladığımız toplantıyı daha sonraya ertelemeye karar verdik" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)