İsveç'te iktidar partisi, NATO üyeliğine başvurma kararı aldı

Finlandiya'nın açıklamasından sonra, İsveç'te iktidardaki Sosyal Demokrat Parti, NATO üyeliğine başvurma yönünde karar aldıklarını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsveç'te iktidarda bulunan Sosyal Demokrat Parti, ülkenin NATO üyeliğine başvurması kararı aldı. Karar, parti yönetiminin yaptığı toplantının ardından açıklandı. 

AA'nın haberine göre, partiden yapılan açıklamada, "15 Mayıs'taki parti toplantısından çıkan karara göre, NATO üyeliğine başvuru yapılmasını destekliyoruz" ifadesi kullanıldı. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, yaptığı açıklamada, bunun İsveç'in güvenliği için en iyi karar olduğunu belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, partisinin aldığı kararı "tarihi karar" olarak nitelendirdi. Linde, "Bugün, İsveç Sosyal Demokrat Partisi, NATO savunma ittifakına üyelik başvurusuna 'evet' diyerek, tarihi bir karar aldı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali bir bütün olarak İsveç ve Avrupa'nın güvenlik durumunu kötüleştirdi" değerlendirmesinde bulundu.

Kararın yarın İsveç parlamentosunda tartışılmasının ardından İsveç ve Finlandiya'nın birlikte en geç çarşamba gününe kadar NATO'ya üyelik için başvuru yapacağı belirtildi. (DIŞ HABERLER)