İsveç seçimleri: Aşırı sağ lehine sonuçlanabilir

İsveç seçimlerinde, göçmen karşıtı bir politika izleyen aşırı sağ partinin kazanma ihtimali olduğu belirtiliyor. Sandık çıkış anketleri, sağ bloğun az farkla kazanabileceğine işaret ediyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Pazar günü yapılan İsveç seçimlerinde, göçmen karşıtı aşırı sağ İsveç Demokratlar Partisi'nin seçimi kazanma ihtimalinin olduğu kaydediliyor. Sol koalisyondan mevcut Başbakan Magdalena Andersson, oranların çok yakın olduğunu söyledi. Sandık çıkış anketleri mevcut sol iktidarın galibiyetine işaret ediyordu ancak değişen oranlar sağ bloğun çok az farkla kazanabileceği de gösteriyor. Tüm oyların sayılıp seçimin sonucunun belli olmasının çarşambayı bulabileceği kaydediliyor.

Oy verme işlemi bittikten sonra devlet televizyonu çıkış anketlerinin yüzde 49.2’ye karşı yüzde 49.8 ile 4 partiden oluşan sol partilerin galibiyetini öngörüyordu. Ancak sonrasındaki tahminler aşırı sağ bloğu önde göstermeye başladı. Yarışın bu denli yakın olması nedeniyle, posta ve önceden kullanılanlar da dahil tüm oyların sayılması gerekebilir. Sonuç ne olursa olsun, aşırı sağ İsveç Demokratlarının ülkenin ikinci büyük partisi haline geldiği görülüyor.

Aşırı sağcı parti seçim kampanyası suç ve göçmenler üzerine yoğunlaşmıştı. Bu arada seçimi kazansalar dahi İsveç Demokratlarının lideri Jimmie Akesson’un başbakan olması beklenmiyor. Onun yerine Ilımlı Parti lideri Ulf Kristersson’un bu koltuğa oturabileceği söyleniyor. (BBC Türkçe)