İsveç Dışişleri Bakanı Linde ile Çavuşoğlu arasında 'Suriye' tartışması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İsveçli mevkidaşı Ann Linde’nin düzenlediği ortak basın toplantısında Kuzey ve Doğu Suriye tartışması yaşandı. Linde, Çavuşoğlu'na "Umarım Türkiye'deki herkes tıpkı sizin gibi görüşlerini açıkça ve samimi bir şekilde ifade etme özgürlüğüne sahip olur" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı Ann Linde ile bakanlıktaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Linde, Türkiye ile AGİT konularını görüşmekten dolayı memnun olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin komşu bölgelerinde bazı zorluluklarla karşı karşıya kaldığını kabul ettiklerini belirtti. Linde, “Toplantıda aynı zamanda Kuzey Doğu Suriye konusunda pozisyonumuzu ifade ettim. Bu anlamda AB'nin güçlü pozisyonu aynı olmaya devam ediyor. Türkiye'yi geri çekilmeye davet etmeye devam ediyoruz. Ayrıca Doğu Akdeniz'le ilgili olarak AB Konseyi bir hafta önce karar aldı. Türkiye'yi demokrasi ve insan hakları konusunda desteklemeye devam ediyoruz" dedi.

'İDLİB'DEN ÇEKİLMEMİZİ İSTEMİYORSUNUZ'

Çavuşoğlu ise "Diplomaside ‘urge’ kelimesini kullanmak tepeden bakmaktır. Bunu diyemezsiniz" diyerek Linde'ye tepki gösterdi. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Siz kimden aldığını yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çıkmasını istiyoruz? Suriye, İsveç yönetimine veya AB'ye böyle bir yetki mi verdi? Biz Suriye'yi bölmek istemiyoruz ama siz PKK'ya destek olmak için çekil diyorsunuz. İdlib'den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü 3 milyon mülteci gelecek çekilirsek. İnsani konularda duyarlılığını takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim."

LİNDE'DEN 'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ' UYARISI 

Çavuşoğlu'nun ifadelerine yanıt veren Linde, Türkiye'de ifade özgürlüğü sorununa değinerek, "Burada sizin misafirinizim bu yüzden tartışmaya girmek istemiyorum ama sanırım gazeteci arkadaşlarımız samimi ve açık bir tartışma yaptığımızı anlamıştır. Umarım Türkiye'deki herkes tıpkı sizin gibi görüşlerini açıkça ve samimi bir şekilde ifade etme özgürlüğüne sahip olur sayın bakan" şeklinde konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: AVRUPA ÇİFTE STANDARTLI 

Çavuşoğlu ise Türkiye'de ifade özgürlüğünün olduğunu, Avrupa'nın çifte standartlı olduğunu iddia ederek, "Türkiye'de herkes özgürce düşüncesini söyleyebilir ama özgürlük konusunda çifte standartımız yok. İsveç gibi Avrupa ülkelerinde DAEŞ mensubu haklı olarak ifadesini söyleyemez ama PKK veya FETÖ olduğu zaman söyler. Bunun özgürlükle ilgisi yok, sadece Batı içindeki çifte standarta güzel bir örnektir" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)