İsveç Başbakanı Kristersson'dan Erdoğan'a çağrı: 'Zamanı geldi'

İsveç'te yürürlüğe girecek yeni terörle mücadele yasasına değinen Kristersson, "İsveç'in NATO üyeliği başvurusunu ciddi olarak değerlendirmenin zamanı geldi" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İngiltere merkezli Financial Times gazetesi için bir yazı kaleme aldı. NATO'ya üyelik başvurusunda Türkiye'nin yönelttiği 'terörü destekleme' suçlamalarına değinen Kristersson, “NATO üyelik başvurusu sürecinin bir parçası olarak terörle mücadelede adım attık” başlığı altında İsveç'te yürürlüğe girecek terörle mücadelede yeni yasayı anlattı.

Temmuz ayında Vilnius'ta düzenlenecek NATO Zirvesi'ne işaret eden Kristersson, "Vilnius'taki NATO Zirvesi'ne beş haftadan biraz fazla bir süre kala, İsveç'in NATO üyeliği başvurusunu ciddi olarak değerlendirmenin zamanı geldi. Örgütün geçen yılki toplantısından bu yana, 29 müttefik İsveç'in başvurusunu onayladı. Türkiye ve Macaristan kaldı" ifadelerini kullandı.

'ANLAŞMAYI YERİNE GETİRİYORUZ'

NATO üyelik başvurusuna itirazları gidermek amacıyla Türkiye'yle varılan anlaşma kapsamında hazırlanan yeni yasaya değinerek "Böylece anlaşmamızın son kısmını yerine getiriyoruz" diye yazan Kristersson, İsveç'in ulusal güvenliğine yönelik her türlü tehdide karşı Türkiye'yi desteklediğini belirtti.

'İŞ BİRLİĞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK'

Yasanın detaylarına ilişkin bilgi de veren İsveç Başbakanı, "En basit maksimum ceza dört yıl hapis cezası olacak. Daha ciddi suçlarda ise minimum 2 ve maksimum 8 yıl hapis cezası olacak. Terör örgütü liderlerine ise 2 yıldan müebbet hapse kadar ceza verilebilecek” ifadelerine yer verdi. Kristersson, söz konusu yeni yasanın Türkiye'nin yanı sıra NATO ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile iş birliğini kolaylaştıracağını dile getirdi. (DIŞ HABERLER)